Mezi problematické části EET patří i online platby. Ne všechny totiž do evidence spadají. A některé způsoby, jako třeba PayPal, navíc jen někdy.
Mezi problematické části EET patří i online platby. Ne všechny totiž do evidence spadají. A některé způsoby, jako třeba PayPal, navíc jen někdy.
Generální finanční ředitelství (GFŘ) má proto na webu metodické zpřesnění. Připomeňte si, které online platby do EET nepatří.
Čtěte také: Dobrá zpráva, online platby půjde evidovat, až se e-shop dozví o jejich ověření
Podle zákona o evidenci tržeb pod EET spadají i platby „bezhotovostním převodem peněžních prostředků, k němuž dává příkaz plátce prostřednictvím příjemce, kterým je poplatník, který má tržbu evidovat“. To znamená, že některých online plateb se EET netýká.
U služby PayPal je situace komplikovaná tím, že záleží, zda má zákazník účet PayPal a platí přes něj. Pokud ano, EET se plateb netýká. Platby, při kterých se plátce přihlásí ke svému PayPal účtu a z něj převede peněžní prostředky (uložené na účtu či na něj ad hoc k provedení konkrétní transakce „načerpané“ z platební karty či běžného účtu) příjemci, rovněž vlastníkovi PayPal účtu, totiž nejsou evidovanými platbami. Příkaz k platbě dává plátce svému poskytovateli, společnosti PayPal. Společnost PayPal v tomto případě plní dvojí roli – je poskytovatel plátce i poskytovatelem příjemce, to však na posouzení situace, jak je vidět, nemá žádný vliv,
upřesňuje GFŘ.
Jiná situace ale nástává, pokud plátce PayPal účet nemá. Příjemce ho (například z košíku v eshopu) přesměruje na platební bránu PayPal, kde platbu provede prostřednictvím svojí platební karty. Příkaz dává plátce prostřednictvím příjemce a tato tržba evidovaná být musí.
Pokud dá zákazník souhlas s předáním údajů o platební kartě příjemci a platí takto například pravidelné měsíční platby, tržby se opět evidovat nemusí. Platební příkaz totiž dává příjemce. Takto mohou být inkasovány měsíční vyúčtování za mobilní telefon, měsíční zálohy na energie, předplatné časopisu či počítačových her atp.
Pod EET nespadají ani platby pomocí tzv. payment initiation services ve smyslu nové evropské směrnice o platebních službách „ PSD2 “ (například služba SOFORT rozšířená v německy mluvících zemích). Plátce dá příkaz své bance prostřednictvím třetí strany (poskytovatele iniciace platby) a do schématu tak nevstupuje příjemce.
Uživatel se prostřednictvím platební karty přihlásí do prostředí bankomatu a následně zadá příkaz k úhradě ze svého účtu. Jedná se svoji bankou a jí dává příkaz k úhradě. Platební karta tedy slouží k identifikaci uživatele nikoliv k zadání příkazu. I zde se nejedná o evidovanou tržbu.
Potřebujete poradit, nebo chcete upřesňující informace? Napište nám do naší redakční poradny. Zaslat nový dotaz
Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Průvodce vaším podnikáním. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2018 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Powered by Linux.
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.