Hlavní navigace

Nemoc si v přehledu odečte jen plátce nemocenského

13. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Platit nemocenské se vyplatí. I kdyby se jednalo jen o minimální částku. V případě nemoci si OSVČ při ročním vyúčtování sníží poměrnou část vyměřovacího základu pro zdravotní pojistné za měsíce, kdy byla po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopnou. Podmínkou je, že měla nárok na nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ, popřípadě pobírala takové nemocenské.

Nemocenské z nemocenského pojištění OSVČ je poskytováno až od 15. dne pracovní neschopnosti (v roce 2011 od 22. dne). Za období pobírání nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ se považují také první 3 dny karenční lhůty. Za období nároku na výplatu nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ se považuje též období prvních 14 (21) kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti, po které se nemocenské neposkytuje. Znamená to, že pokud OSVČ onemocní a platí si nemocenské pojištění, sníží si vyměřovací základ pro zdravotní pojistné za měsíce, ve kterých byla po celý měsíc uznána práce neschopnou, bez ohledu na to, že jí ČSSZ vyplatila nemocenské až za 14 (21) dní. Zdravotní pojišťovně je nutné období nemoci prokázat.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).