Hlavní navigace

Nemocenské pojištění se na rok změní

9. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro příští rok se změní systém nemocenské pojištění a s ním i spojené dávky. Mění se redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu, zároveň se sjednocuje sazba pro výpočet nemocenského, sníží se peněžitá pomoc v mateřství a podpůrčí doba u ošetřovného začne až čtvrtým kalendářním dnem. Všechny změny by ale měly platil pouze příští rok.

Od prvního ledna příštího roku se mění redukční hranice pro úpravu denního vyměřovacího základu. První redukční hranice bude 791 Kč, druhá bude činit 1 186 Kč a třetí redukční hranice dosáhne 2 371 Kč.

Zatímco v současnosti platí odstupňované sazby nemocenského ve výši 60 %, 66 % a 72 %, které se odvíjely od délky pracovní neschopnosti, nově bude příští rok platit pouze jediná 60% sazba. Ke snížení dojde podle přechodného ustanovení od 1. 1. 2010 i u nároků vzniklých před 1. 1. 2010, pokud náležely k 31. 12. 2009 ve vyšší sazbě než 60 %, doplnila Česká správa sociálního zabezpečení ve své tiskové zprávě.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se sníží ze stávajících 70 % na 60 %. Rovněž příští rok u PPM poklesne první redukční hranice,a to ze 100 % na 90 %. Nově se také zavádí karenční doba u ošetřovného, kdy za první tři kalendářní dny ošetřování ošetřování nebudou mít pojištěnci nárok na žádnou dávku. Čtěte více: Zákony 2010: Leden bude ve znamení nejen „úsporného“ balíčku.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).