Hlavní navigace

Neuvolnění zastupitelé obcí nebudou smět pracovat na úřadech

30. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Služební zákon by mohl ohrozit samosprávu, neuvolnění zastupitelé by nemohli pracovat pro stát. Svaz obcí a měst proto varuje před ztrátou odborníků.

Novela služebního zákona, kterou v prvním čtení schválila Poslanecká sněmovna, může mít negativní dopad na veřejnou správu. Neumožňuje totiž, aby neuvolnění členové obecních zastupitelstev současně vykonávali státní službu. Ve státních úřadech by mohli pracovat pouze v případě, že se mandátu, který dostali ve volbách, vzdají či jsou uvolněni, a tedy obcí plně placeni, pouze pro práci v zastupitelstvu. Stát nebo naopak samospráva by tak mohly přijít o řadu kvalitních lidí. Upozorňuje na to Svaz obcí a měst České republiky.

Už teď se často kritizuje, že ve státní i veřejné správě pracuje málo kvalitních lidí. Pokud by si kvůli služebnímu zákonu měli vybrat pouze jednu z forem služby pro veřejnost, dá se oprávněně čekat, že jich ještě ubude, říká Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí ČR.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Budu starostou nebo zaměstnancem státní správy? To je, oč tu běží.

Pokud novela zákona, který byl přijat už v roce 2012 a jeho účinnost se stále odkládá, projde v aktuálním znění, mohlo by to ještě snížit zájem o komunální politiku a odradit aktivní lidí od snahy převzít odpovědnost za chod své obce. Roli samozřejmě hrají i peníze, malé obce si často kvůli omezenému rozpočtu nemohou dovolit uvolnit své zastupitele. Zastupitelé často pracují například na úřadech práce, katastrálních úřadech, ministerstvech a podobně a další práci pro obec na základě mandátu z voleb považují za občanskou povinnost. Mohou ji dělat o to lépe, o co jsou většími odborníky na určitou oblast, například s veřejně prospěšnými pracemi může víc pomoci ten, kdo pracuje ještě na úřadu práce. Zákon však chce státní specialisty z činnosti pro samosprávu vyloučit, upozorňuje Josef Bezdíček, místopředseda Svazu měst a obcí ČR.

Nové Zakony.podnikatel.cz

Všechny právní normy od roku 1993, pravidelně aktualizované, ve všech dostupných znění. Porovnejte předchozí znění s aktuálním, zkoumejte budoucí znění. Hledejte v textu zákona konkrétní a vyznačené změny. 

Uložte si do záložek: zakony.podnikatel.cz

Například na Slovensku služební zákon pro neuvolněné členy zastupitelstev územních samosprávných celků stanovuje výjimku. Ani jiné evropské úpravy, například Hessenský služební zákon, nezavádí žádná omezení pro členy volených orgánů územních samospráv. 

Podle důvodové zprávy k zákonu z roku 2002 se právní úprava připravila proto, aby zabránila střetu zájmů. Dnes ale existuje speciální zákon o střetu zájmů, správní řád a neslučitelnost mandátu s výkonem některých funkcí stanovuje i zákon o volbách do zastupitelstev obcí.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).