Hlavní navigace

Nezapomeňte uhradit zálohu na daň. Blíží se nejzazší termín jedné ze splátek

5. 6. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V polovině června by měli poplatníci, kteří jsou povinni hradit zálohy na daň, zaplatit jednu ze splátek. Upozornění od úřadu nečekejte.

Termín 15. června by měli mít zvýrazněný ve svém kalendáři všichni ti, kterých se týká hrazení záloh na daň. Jde o nejzazší termín pro úhradu jedné ze splátek. 

Povinnost hradit zálohy na daň si musí poplatník ohlídat sám. Neznalost zde neomlouvá. Je tedy nutné vědět, že pokud daňová povinnost za uplynulý rok dosáhla určité částky, je nutné v průběhu roku zálohy hradit. 

Koho se zálohy týkají a v jakých termínech

Zálohy na daň musí platit poplatník, jehož vypočtená daňová povinnost přesáhla 30 000 korun, avšak nepřesáhla 150 000 korun. Je povinen platit  zálohu ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti. 

Splatná je ve dvou splátkách. Termíny jsou 15. 6. a do 15. 12., celkově tak bude mít předplaceno na zálohách 80 % své daňové povinnosti. 

Zálohy na daň musí platit poplatník, jehož vypočtená daňová povinnost byla vyšší než 150 000 korun. Zálohu je nutné hradit ve výši 1/4 poslední daňové povinnosti. 

V tomto případě se jedná o nejzazší termíny záloh 15. 3., do 15. 6., další záloha je splatná do 15. 9. a následující záloha je splatná do 15. 12.

Na upozornění nečekejte

Pokud se domníváte, že vás bude na úhradu daňových záloh upozorňovat finanční úřad, jste na omylu. Jak už dříve prozradila Finanční správa ČR, není povinna poplatníky informovat: Není v kapacitních silách Finanční správy ČR, aby každého poplatníka na tuto povinnost upozorňovala.

Psali jsme: Povinnost hradit zálohy na daň si musíte ohlídat sami, berňák to za vás neudělá

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).