Hlavní navigace

Nezapomeňte změnit výši záloh na zdravotní pojištění, zbývá už jen několik týdnů

14. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Většina OSVČ nesmí zapomenout zvýšit minimální zálohy na zdravotní pojištění. V nové výši jsou totiž splatné již za leden 2014.

Už jen tři týdny má většina podnikatelů na to, aby změnila výši platby na zdravotní pojištění, a to na novou minimální zálohu 1752 korun. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven od prvního do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 10. února (8. února je sobota). Jak vyplývá z údajů pojišťoven, minimální zálohy platí více než polovina všech OSVČ.

Nové zálohy se platí již za leden

Novou zálohu 1752 korun musí od ledna platit všechny OSVČ, které v roce 2013 platily zálohy nižší a mají za povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Ten se nevztahuje na osoby, za které pojistné platí stát, nebo na ty, kteří jsou zároveň zaměstnáni a odvádějí pojistné z tohoto zaměstnání vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance. Vyměřovacím základem je pro ně skutečný příjem po odpočtu výdajů. 

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Pokud podnikatel platil v roce 2013 minimální zálohy 1748 korun, ale vydělával tolik, že mu zálohy letos vychází na 1800 korun, musí od ledna nejprve platit 1752 korun a po podání přehledu 1800 korun.

Přehledy se podávají po daňovém přiznání

Přehled se zdravotní pojišťovně podává nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy měl podnikatel podat daňové přiznání. Liší se proto termíny pro OSVČ bez daňového poradce a OSVČ s poradcem. OSVČ bez daňového poradce musí přehled odeslat nejpozději první pracovní den v květnu. Vzhledem k tomu, že na 1. května připadá svátek, mají podnikatelé na podání přehledů čas do pátku 2. května. Pokud OSVČ využijí služeb daňového poradce, lhůta se posouvá na pátek 1. srpna. Do konce dubna ale musí tuto skutečnost doložit zdravotní pojišťovně. Přehledy musí vyplnit i OSVČ, které daňové přiznání nepodávají, a to do úterý 8. dubna.

Čtěte více: Máme komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2014

Případně nedoplatky na pojistném musí OSVČ uhradit do 8 dnů od reálného odevzdání přehledu. Pokud podnikatel podá přehled v poslední možný den, 2. května, musí pojistné doplatit do 10. května. V případě, že ale přehled odevzdá například už 3. března, má povinnost uhradit nedoplatek do 11. března.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).