Hlavní navigace

Nezavírejme oči před stářím, nabízí spoustu pracovních příležitostí

20. 9. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Do podpory služeb pro seniory se zapojilo i Ministerstvo práce a Úřad práce. Je potřeba nabídnout nové služby a tím vznikají i nové pracovní příležitosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcíÚřad práce podporují celorepublikovou informační kampaň „Žít déle doma“. Přichází s ní občanské sdružení Život 90 a upozorňuje na to, že většina lidí si přeje dožít doma, ale paradoxně tráví poslední léta života po domovech seniorů, nemocnicích a dalších ústavech. Jde o etický problém, se kterým jde ruku v ruce i ekonomika. Stárnoucí populace totiž poskytuje zajímavé možnosti podnikatelům. V souvislosti se stárnutím populace a tím, jak roste počet lidí, kteří potřebují péči v přirozeném prostředí, se nám otevírají opravdu široké možnosti pro podporu a vytváření nových pracovních míst nejrůznějšího charakteru – od poskytování sociálních služeb a péče, až po například domácí práce, upozorňuje Marie Bílková, generální ředitelka Úřadu práce.

Česká společnost stárne velice rychlým tempem. Podle nejnovější projekce obyvatelstva do roku 2050, kterou vypracoval Český statistický úřad, bude přibývat lidí starších 65 let, jejichž počet se k uvedenému datu zdvojnásobí. Obyvatel nad 85 let by mělo být dokonce 5× více. Právě nejstarší část lidí je skupinou, která už není schopna se o sebe plnohodnotně postarat a zbytečně pak končí v ústavech. Těch je ale málo a mnoho rodin se dostává do bezvýchodné situace. Nová kampaň chce proto představit i alternativní možnosti a služby, které mohou využívat jak senioři, tak jejich rodiny. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřad práce je partnerem pro jeho realizaci v praxi, například prostřednictvím nástrojů v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Podle našich zkušeností stojí za umisťováním seniorů do trvalé ústavní péče hlavně nízká informovanost veřejnosti o alternativních službách. Chceme proto zvýšit orientaci pečujících rodin i samotných seniorů v této oblasti. Chceme, aby staří lidé žili ve svých domovech, v okruhu svých blízkých. V ideálním případě tak nedopustíme nebo alespoň maximálně odsuneme moment, kdy bude nutné umístit je do zařízení trvalé péče, doplňuje Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Problematika informovanosti se dotýká hlavně takzvané sendvičové generace. Jde o lidi, kterým zbývá už jen pár let k odchodu do důchodu, jejichž rodiče mají více než 80 let a potřebují trvalou péči. Tito pak mají prakticky jen dvě možnosti. Buď předčasně ukončí pracovní poměr a zůstanou doma, nebo umístí rodiče do ústavu. Druhou variantu ale bohužel většinou doprovází i pokles příjmu. A příspěvky na péči to nemohou kompenzovat.

Příspěvky na péči se poskytují v různé výši podle stupně závislosti žadatele. Příspěvek vyplácí Úřad práce a pohybuje se od minimální částky 800 korun až do 12 000 korun. Většina žadatelů ale dosáhne jen na spodní hranici. Příspěvek se vyplácí lidem, kteří nezvládají minimálně tři z deseti základních životních potřeb. Hodnotí se například mobilita, orientace, oblékání a obouvání nebo péče o zdraví. Doba, po kterou tato péče probíhá, se v případě II. – IV. stupně, u dětí do 10 let i I. stupně, započítává jako doba, která zakládá účast na důchodovém pojištění. Zároveň v těchto případech hradí stát zdravotní postižení jak za pečující osoby, tak i za příjemce dávky. Příspěvky dnes pobírá zhruba 102 000 lidí starších 80 let. Celkem ale úřady práce každý měsíc vyplácí 320 000 žadatelů a například za minulý měsíc stát na těchto příspěvcích vydal 6,5 miliardy korun.

Péče o seniory bude stále více žádaná a je nutné jim zajistit služby napříč obory. Ministerstvo práce i Úřad práce proto vyzývají podnikatele k aktivitě v tomto směru. Podpora vytváření nových pracovních míst v této oblasti je variabilní nejen co do počtu možných profesí, ale také, pokud jde o formy pracovních úvazků. Můžeme využít i těch polovičních, flexibilní pracovní doby či třeba sdílení pracovního místa. To vše může pomoci jak samotným seniorům, tak nezaměstnaným a v neposlední řadě i obcím. Pokud získají jejich občané práci v místě bydliště, nebudou se muset stěhovat jinam, zdůrazňuje Marie Bílková.

Služeb, které jsou žádané, je celá řada. Jde o pečovatelskou službu, tísňovou péči, mobilní hospice nebo odlehčovací pohybová centra. Kterými směry se dá v případě uvažování o zřízení firmy poskytující péči a služby seniorům ještě vydat? Inspirujte se v článku: Péče o seniory, lukrativní byznys budoucnosti

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).