Hlavní navigace

Většina podnikatelů neví o možnosti zrychlených odpisů, upozorňuje ČLFA

3. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé nejsou informováni o protikrizovém opatření ve formě zrychlených odpisů. Upozorňuje na to Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Jak vyplývá z členských společností ČLFA, podnikatelská veřejnost o této možnosti neví. Novela zákona o daních z příjmů přinesla v létě možnost mimořádných zrychlených odpisů. Rychleji, a to až o polovinu běžné doby, lze odepsat nově pořízený majetek zařazený do první a druhé odpisové skupiny. Ovšem jen při dodržení stanovených pravidel.

Například u nově pořízeného automobilu má podnikatel možnost odepsat vůz už za dva roky namísto standardních pěti let. Zrychlené odpisy je přitom možné plně využít i při pořízení automobilu na leasing. Je až překvapivé, jak často se setkáváme s firmami, které o této možnosti nevědí, uvedl k tomu Jiří Matula, místopředseda ČLFA.

Mimořádné odpisy se týkají pouze nově pořízeného hmotného majetku v období od 1. 1. 2009 do 30. 6. 2010 zařazeného v první nebo druhé odpisové skupině. Majetek nově pořízený, znamená v tomto období skutečně zakoupený. Nejedná se o situaci, kdy podnikatel zakoupil zařízení například v prosinci 2008 a uvedl do provozu až v lednu 2009. Takové zařízení lze bez problému zahrnout do rovnoměrných nebo do zrychlených odpisů, ovšem základní podmínka, a to pořízení po 1. 1. 2009, nebude pro případné mimořádné odpisy splněna. Mezi majetek nově pořízený se naopak řadí i majetek pořízený vlastní činností. V každém případě ale musí být poplatník jeho prvním vlastníkem. Čtěte více: Kdy jsou mimořádné zrychlené odpisy výhodné?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).