Hlavní navigace

Novinky u DPH se netýkají jen sazeb, plátci se musí připravit na nový výkaz

23. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
V oblasti DPH zřejmě dojde k dalším změnám, například se jedná o zavedení nového kontrolního hlášení. O příslušné novele dnes budou jednat poslanci.

V oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) se nechystá pouze třetí sazba, nýbrž se připravují i další změny. Dnes poslanci projednají novelu zákona o DPH, která ruší snížení hranice pro povinnou registraci k DPH na 750 tisíc korun a která zavádí kontrolní hlášení.

Čtěte také: Kontrolní výkazy: bič na daňové podvodníky dopadne hlavně na čestné podnikatele

Hranice pro registraci k DPH má zůstat na 1 milionu korun

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Poslanecká sněmovna dnes projednává další novelu zákona o DPH. Ta obsahuje několik zásadních změn, které se dotknou podnikatelů. Pozitivní novinkou bezesporu je, že se nesníží hranice pro povinnou registraci k DPH na 750 tisíc korun. Výše obratu, která zakládá povinnost registrovat se k DPH, zůstane na úrovni 1 milionu korun. Hlavním důvodem pro zrušení snížení obratu na 750 000 Kč je nezvyšovat administrativní zátěž jak novým plátcům, tak správcům daně (snížením obratu by se počet plátců zvýšil), uvádí se v důvodové zprávě k zákonu.

Čtěte také: Kalouskův strašák DPH je mrtvý. Registrace bude dál od milionu

Plátcům DPH přibude administrativa

Novela zákona o DPH ale přináší i další novinky. Jednu z nich tvoří zavedení kontrolního hlášení, které má pomoci v boji proti daňovým únikům.  Kontrolní hlášení bude muset podávat každý plátce DPH, pokud  

  • uskutečnil zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo přijal úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění, 
  • přijal zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo poskytl úplatu přede dnem uskutečnění tohoto plnění,
  • ve zvláštním režimu pro investiční zlato přijal zprostředkovatelskou službu, u které byla uplatněna daň podle § 92 odst. 5, uskutečnil dodání investičního zlata osvobozené od daně, u kterého má nárok na odpočet daně podle § 92 odst. 6 písm. b) a c), nebo investiční zlato vyrobil nebo zlato přeměnil na investiční zlato podle § 92 odst. 7.

Navrhovaná právní úprava se netýká 

  • indentifikované osoby (§ 6g§ 6l zákona o DPH),
    osoby, která není plátcem.

Kontrolní hlášení nepodává plátce, který

  • uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51, nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně podle § 63,
  • neuskutečnil za zdaňovací období žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku a nepořídil zboží z jiného členského státu.

Povinností plátce při podání kontrolního hlášení je

  • uvést v něm předepsané údaje potřebné pro správu daní, 
  • podat jej za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, podat jej pouze elektronicky na elektronickou adresu podatelny zveřejněnou správcem daně ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Zatímco ponechání hranice pro registraci k DPH má platit už od příštího roku, zavedení kontrolního hlášení se plánuje od roku 2016.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).