Hlavní navigace

Nový pokyn GFŘ D-5 k postupu při realizaci ručení

7. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Generální finanční ředitelství vydalo nový pokyn D-5, který se zabývá problematikou postupu správců daně při realizaci institutu ručení v daňovém řízení. Je zde popsán postup ručení vyplývající ze zákona o dani darovací a zákona o převodu nemovitostí. Podle této legislativní normy je totiž kupující jako nabyvatel nemovitosti ručitelem daně z převodu nemovitostí, případně jako obdarovaný ručitelem daně darovací, popř.

V pokynu se ošetřuje i postup při realizaci ručení dle obchodního zákoníku, tj. ručení společníků obchodní společnosti za závazky společnosti, ručení za závazky společnosti v případě změn v osobách společníků, ručení je-li na majetek společnosti prohlášen konkurs a ručení po zániku společnosti. Popisován je i postup ručení před vznikem společnosti, ručení v případě smlouvy o tichém společenství a přeměnách společností.

V neposlední řadě se pokyn dotýká ručení plátce za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Plátce, který přijme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněné jiným plátcem nebo poskytne úplatu na takové plnění, ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud v okamžiku jeho uskutečnění věděl nebo vědět měl a mohl, že:

  • daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,
  • plátce, který uskutečňuje toto zdanitelné plnění nebo obdrží úplatu na takové plnění, se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit, nebo
  • dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.

Nový daňový pokyn GFŘ D-5 ke stažení zde.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).