Hlavní navigace

Obchodníci už nesmí dávat igelitky zdarma, cena navíc nemůže být jen symbolická

2. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Obchodníci již nesmí nabízet igelitky zdarma. Cena navíc nesmí být jen symbolická, ale musí prokazatelně pokrýt náklady na jejich pořízení.

Novinku přinesla novela zákona o obalech, která nabyla účinnosti na začátku roku 2018. Kontrolu této nové povinnosti má na starosti Česká obchodní inspekce (ČOI). Ta sice zatím žádné masivní kontroly zaměřené na plnění této povinnosti neplánuje, v rámci běžných kontrol ji však kontroloři začnou postupně sledovat.

Igelitové tašky už nelze dávat zdarma

Česká republika se připojila k dalším zemím EU a z ekologických důvodů zakázala nezpoplatněné „igelitky“. Pokud obchodník nabízí plastové odnosné tašky, musí je zpoplatnit. Obchodníci musejí „igelitky“ zpoplatnit nikoli jen symbolicky, ale účtovaná cena musí prokazatelně pokrýt jejich náklady. Účelem tohoto zákona je chránit životní prostředí předcházením vzniku odpadů z obalů, a to zejména snižováním hmotnosti, objemu a škodlivosti obalů, upozornil Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI.

Nové znění § 3 zákona o obalech

(3) Plastová odnosná taška smí být v místě prodeje výrobků poskytnuta spotřebiteli minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení. To neplatí, jde-li o velmi lehkou plastovou odnosnou tašku.

Výjimku mají velmi lehké plastové odnosné tašky o tloušťce stěny do 15 mikronů, které jsou nezbytné z hygienických důvodu nebo jsou poskytovány jako prodejní obal pro volně ložené potraviny (například pečivo, zelenina) v případě, že jejich použití pomáhá zabránit plýtvání potravinami. Česká obchodní inspekce, která má také dohlížet na dodržování této povinnosti, chce spotřebitele i podnikatele na novelu raději upozornit dopředu, aby byli řádně informováni. Žádné masivní kontroly zaměřené na nabízení těchto plastových tašek počátkem roku ČOI neplánuje, nicméně v rámci běžných kontrol začnou inspektoři postupně sledovat i dodržování této nové povinnosti, doplnil Jiří Fröhlich.

Čtěte také: E-shopy nechtějí vrátit peníze za nedoručené dárky? Udělá to za ně banka

Novinka se dotkne především obchodníků s obuví, sportovním vybavením, oblečením nebo elektronikou, kteří doposud v řadě případů tašku zdarma dávali. Novelu zákona naopak nemusí příliš řešit obchodní řetězce s potravinami, které už několik let zpravidla igelitové tašky zpoplatňují nebo je už vůbec nenabízí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).