Hlavní navigace

Odbory hrozí krachem průmyslu, podnikatelé v jejich vyjádření vidí politickou agitaci

22. 1. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Odboráři a opozice dnes varovali, že tuzemský průmysl stojí na prahu katastrofy. Podle jejich vyjádření hrozí také vysoký deficit státního rozpočtu, který prý může dosáhnout až 100 mld. korun. Odbory již před několika dny publikovaly svoji analýzu k řešení finanční krize, v které kritizovaly předchozí a současné kroky vlády. ČMKOS (Českomoravské konfederaci odborových svazů) vadí především privatizace státního majetku a vládní reforma.

Vláda by se podle odborářů měla zaměřit na podporu růstu a koordinovat svoji pomoc s okolními státy. Dále by se měla ČR snažit vytvořit rezervy ve veřejných rozpočtech a omezit snižování daní a odvodů. ČMKOS také požadují vyšší jistoty v sociální síti a zlepšení aktivní politiky zaměstnanosti. Čtěte více: Reforma se dotkla i zákona o zaměstnanosti

Zástupci zaměstnavatelů s některými návrhy odborů souhlasí. Odbory stejně vidí nezbytnost větší diverzifikace exportu a jeho intenzivnější podpory. Rovněž investice do rozvoje lidí, tedy do jejich kvalifikace a vzdělání, podpora aktivní politiky zaměstnanosti a větší podpora inovací jsou v souladu s našimi návrhy, potvrdil Milan Mostýn, tiskový mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR. Pro větší diverzifikaci exportu je i Hospodářská komora ČR.

skoleni_27_5

Řada podnikatelů však ve vystoupení odborů vidí především politickou agitaci a většině názorů odborářů oponují. Vyjádření opozice i odborových předáků považujeme především za politicky motivované. Je velice nešťastné, že v této vážné době vystupují zástupci obou subjektů ve snaze získat politické body za kritiku situace, jejímž viníkem není vláda ani samotný průmysl a aniž by sami nabídli řešení, jak se s touto situací co nejlépe vypořádat, říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR. Čtěte více: Stávka odborů aneb senátní volby za dveřmi.

Hospodářská komora České republiky považuje na rozdíl od odborů za nutné pokračovat v započatých reformních krocích vlády, které mají vést k podpoře českého hospodářství. Tyto reformní kroky nesnižují koupěschopnost obyvatel, jak si myslí odbory, uzavírá Petr Kužel.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).