Hlavní navigace

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace

31. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v čele s ministrem Ondřejem Liškou ukončilo přípravu Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Česko by prostřednictvím programu mělo v následujích pěti letech získat 2,4 miliardy eur ze strukturálních fondů. Všichni si ještě pamatují, jak komplikovaná byla před několika měsíci situace kolem tohoto operačního programu. Mým hlavním úkolem bylo přípravu čerpání evropských prostředků odpolitizovat, urychlit a zkvalitnit tak, aby byl výsledek akceptovatelný pro vládu i Brusel. To se podařilo, ztrátu se nám podařilo dohnat, konstatuje Liška na internetových stránkách ministerstva.

Cílem programu je posílit výzkumný, vývojový a inovační potenciál České reopubliky. A to tak, aby rostla konkurenceschopnost a také vznikala nová vysoce kvalifikovaná pracovní místa. V oblasti výzkumu by také mělo docházet k většímu propojení například vysokých škol a dalších institucí s podnikatelskou (komerční) sférou. Výsledky výzkumu by se tak více měly využívat v praxi.

Výzkum v Česku čekají změny. Vláda schválila také návrh Reformy systému výzkumu, vývoje a inovací v ČR. Ta by měla zjednodušit financování vědy, administrativu, ale také lépe zacílit finance do efektivních výzkumných projektů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).