Hlavní navigace

Ošetřovné i pro OSVČ? Stále není jasno

17. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Přestože návrh z dílny ministryně práce Jany Maláčové obsahuje zavedení ošetřovného i pro OSVČ, není jisté, v jaké podobě nakonec projde vládou.

Jak dnes uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, o návrhu, který zřejmě vyjde formou vládního nařízení, se bude ještě jednat. Obecně je na rozšíření ošetřovného shoda.

Čtěte také: Stát OSVČ omezil a jejich děti nechal doma. Na ošetřovné přesto mohou zapomenout

Bude i ošetřovné pro OSVČ?

Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh, podle kterého by mohli mít rodiče, kteří museli zůstat doma kvůli dětem a zavřeným školám, prodloužený nárok na ošetřovné. V nemocenském pojištění se podle představeného návrhu prodlužuje podpůrčí doba pro ošetřovné, a to o dobu, po kterou trvalo uzavření příslušného zařízení nebo školy z důvodu mimořádného opatření při epidemii. Stávající stav, kdy je možné čerpat ošetřovné maximálně 9 dnů, respektive 16 dnů pro rodiče samoživitele, se tak zásadním způsobem rozšíří, aby byly zajištěny potřeby dětí a péče o ně. Zároveň bude po tuto dobu umožněno poskytovat ošetřovné na děti ve věku až do 15 let. Tímto opatřením se zcela zásadně zvyšuje stávající hranice 10 let, podotkla ministryně Jana Maláčová.

Návrh dále počítá s tím, že by na ošetřovné dosáhly i OSVČ, které na něj nyní nemají nárok. Ministerstvo počítalo s tím, že by šlo o 424 korun denně. Na opakované dotazy serveru Podnikatel.cz nicméně nechtělo zatím specifikovat, zda by se ošetřovné týkalo i OSVČ, které si neplatily nemocenské pojištění.

V jaké podobě nakonec návrh projde, není zřejmé. Jak dnes uvedl premiér Andrej Babiš, vláda se shodla na tom, že ošetřovné rozšíří, ale ohledně přesných parametrů a metodiky se bude ještě jednat, a to ve čtvrtek.

Ošetřovné má být součástí Cíleného programu podpory zaměstnanosti, který se zabývá kompenzací mzdových nákladů či jejich částí, v podobě náhrad mezd nebo platů. Program má pomoci jak firmám, tak zaměstnancům, a to v případech překážek v práci, způsobených karanténou či jinými opatřeními. Víceméně máme jasno, je v tom shoda. Potřebujeme ještě dořešit legislativu a metodiku, proto se k tématu znovu sejdeme. Chci všechny ubezpečit, že jsme připraveni pomáhat a odškodňovat. Primárně jde samozřejmě o zaměstnance, uzavřel Andrej Babiš.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).