Hlavní navigace

Kdo nevychovává děti, připlatí si na důchodovém pojištění. Týká se to i OSVČ

22. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Kdo se aktuálně stará o dvě a více nezaopatřené dětí, má ušetřit na sociálním pojištění. Kdo o žádné, má si naopak připlatit. Navrhuje to důchodová komise.

Důchodová komise včera zveřejnila návrhy na změny penzijního systému. Podle komise by měly být diferencovány odvody na důchodové pojištění dle toho, o kolik nezaopatřených dětí se poplatník stará. Opatření se má dotknout jak zaměstnanců, tak OSVČ. Návrh komise by měla brzy projednat vláda.

Čtěte také: Šlamastika kolem druhého pilíře nekončí. Může za to zákon

Bez dětí si připlatíte

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

S dvěma a více dětmi ušetříte na sociálním pojištění.

Odstupňovat odvody na důchodové pojištění dle toho, kolik dotyční vychovává aktuálně dětí. S tímto návrhem včera přišla důchodové komise, kterou vede Martin Potůček. Pokud o jedno, sazba důchodového pojištění by měla zůstat stejná, jako je v současnosti, tedy na 28 %. Jestliže o žádné, sazba se o 1 % zvýší, jestliže naopak o 2 a více, důchodové pojištění klesne. Konkrétně na 26,5 % při dvou dětech, na 24 % při třech a na 21,5 % při čtyřech a více dětech. Tento návrh má za cíl významně posílit princip zásluhovosti zohledněním zásluh pracujících rodičů na výchově budoucích plátců daní a pojistného. Komise schválila tento princip, tedy ocenění rodičů, kteří vychovávají děti, v I. pilíři důchodového systému, komentovala Markéta Havelková, mluvčí komise.

Navrhované odvody na důchodové pojištění
Počet dětí ve společné domácnosti 0 1 2 3 4 a více
Sazba důchodového pojištění – zaměstnanec 7,5 % 6,5 % 5 % 2,5 % 0 %
Sazba důchodového pojištění – zaměstnavatel 21,5 % 21,5 % 21,5 % 21,5 % 21,5 %

Co se týče struktury opatření, u zaměstnanců se má upravit jen část sazby placená zaměstnancem, tzn., že úprava nebude mít vliv na pojistné placené zaměstnavatelem. Vyměřovací základ pro výpočet důchodu při tom zůstane v plné výši a výsledná výše důchodu se tak nezmění. Stejně jako zaměstnanci budou mít diferencované sazby i OSVČ.

Sníženou sazbu si budou moci uplatnit oba rodiče

Sníženou sazbu pojistných odvodů za nezaopatřené děti ve společné domácnosti si budou moci uplatnit oba rodiče. Podmínkou pro to, aby sníženou sazbu si současně mohl uplatnit i druhý z rodičů bude, že se jedná o rodiče (včetně osob v obdobném právním postavení) žijící ve společné domácnosti, kteří v této domácnosti vychovávají odpovídající počet nezaopatřených dětí. V případě rodičů majících dítě přidělené soudem do střídavé péče si sníženou sazbu uplatní
oba tito rodiče. Maximální počet osob, které mohou diferencovanou sazbu pojistného uplatnit na konkrétní dítě, je 2. Stejně jako u daně z příjmů fyzických osob se dítětem rozumí nezaopatřená osoba, žijící v domácnosti rodiče, do věku maximálně 26 let.

MM_socky3

Čtěte také: Nárok na vyplácení důchodů budeme mít jen 19 až 21 let, navrhuje ministerstvo

Také třetí pilíř se má změnit

Šéf komise Martin Potůček rovněž předložil návrh na úpravu výše státních příspěvků v doplňkovém penzijním spoření, a to především v důsledku toho, že již dříve komise navrhla, aby do třetího pilíře mohli vstoupit i děti. V rámci těchto smluv by bylo možné získat státní příspěvek pro děti už při úspoře 100 Kč měsíčně a výše. Návrh bude podle dnes vznesených připomínek dopracován, uzavřela Markéta Havelková.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).