Hlavní navigace

OSVČ mají smůlu, zastropování výdajových paušálů se nakonec nezvýší

Daniel Morávek

Přestože to po druhém čtení vypadalo, že by návrh na zvýšení zastropování výdajových paušálů mohl projít, OSVČ mají nakonec smůlu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Názor totiž změnili poslanci ČSSD a KSČM, kteří přitom návrh před několika měsíci na Rozpočtovém výboru podpořili. I nadále tak zůstane mezní hranice příjmů na úrovni 1 milionu Kč.

Obrat levice návrh „zařízl“

Poslanecká sněmovna dnes nakonec odmítla v třetím čtení návrh ODS, který u výdajových paušálů zvyšoval jejich zastropování. Konkrétně se mezní hranice příjmů měla zvýšit na 2 miliony Kč, tedy na stav, který platil ještě v loňském roce. Proti byli poslanci ANO a ČSSD a většina komunistů se hlasování zdržela (2 návrh podpořili a 11 se zdrželo), což nakonec stačilo. Strany KSČM a ČSSD přitom návrh původně podporovaly.

Chtěl bych za klub sociální demokracie říci, že budeme hlasovat proti zamítnutí, protože v minulosti jsme OSVČ tady v této Sněmovně ohraničili spoustou zákonů. Myslím si, že v této chvíli bychom jim měli pomoci, nebo myslí si to celý náš klub. Měli bychom vytvořit optimální podmínky a měli bychom se zaměřit na velké korporace, na velké daňové korporace, které tady vydělávají největší peníze, nikoli OSVČ, říkal během prvního čtení Jaroslav Foldyna, místopředseda ČSSD. Návrh ODS pak podpořil i Rozpočtový výbor Sněmovny, kde pro jeho schválení hlasovali kromě ODS, Pirátů, TOP 09 také právě sociální demokraté a komunisté.

Během léta však obě levicové strany obrátily a návrh nyní nepodpořily. Opozici nakonec chybělo 7 hlasů (potřeba bylo 90 a pro návrh bylo 83, proti 77 hlasů). Z řad pravicové opozice ovšem chybělo nebo nehlasovalo 11 poslanců.

Rozhodnutí Poslanecké sněmovny se nezamlouvá podnikatelům, podle kterých loňským snížením limitu poklesla atraktivita výdajových paušálů pro mnoho drobných podnikatelů a snížení nelze považovat za pobídku ani k zahájení, ani k rozvoji podnikání. Hranice příjmů pro možnost uplatnění paušálů se loni snížila, aniž by byla tak zásadní změna jakkoli vydiskutována s podnikatelskými organizacemi. Pro drobné živnostníky jsou výdajové paušály nejjednodušším způsobem, jak daňové povinnosti plnit a nebýt zavaleni stohy papírů, doplnil serveru Podnikatel.cz Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Mezní hranice zůstane na 1 milionu Kč

Mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, tak zůstane na 1 milionu korun. Paušál jde využít i při vyšších příjmech, maximálně jím lze ale uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice příjmů. Konkrétně jde o následující stropy:

BRAND20_temata

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč

Snížení hranice na stávající úroveň přinesl loňský daňový balíček. Zároveň s tím se však OSVČ s paušály vrátila možnost využití daňového zvýhodnění na dítě a slevy na manželku (manžela).

Čtěte více: Spočítali jsme, že změny u paušálů mohou některé OSVČ přijít na statisíce korun 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).