Hlavní navigace

Otcovská startuje 1. února. Zažádejte si, nabízíme oficiální tiskopis ke stažení

29. 1. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od 1. února 2018 bude možné požádat o novou dávku nemocenského pojištění – otcovskou. Podnikatel.cz nabízí ke stažení oficiální tiskopis od ČSSZ.

Krátkodobá dávka umožní tatínkům zůstat v prvních týdnech po porodu doma, aby pomáhali mamince s péčí o novorozence. 

Výplata otcovské nálezí za dobu 7 kalendářních dnů a na dávku mohou otcové nastoupit v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. Dávku nelze čerpat přerušovaně. Její výše je 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou o dávku zažádat přímo u okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), u které jsou registrovány. Nárok na dávku OSVČ vznikne za předpokladu, že si platí nemocenské pojištění a účast na nemocenském pojištění trvala alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou. 

Čtěte také: Otcovská se dotkne i otců dětí narozených v prosinci

Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou) se podává prostřednictvím tiskopisu. V případě zaměstnanců žadatel vyplní přední stranu tiskopisu a odešle ho svému zaměstnavateli, který vyplní druhou stranu. OSVČ ho vyplňují samy. 

Chytré podnikání tip2

Formulář můžete vyplnit také online na webu ČSSZ

Kromě tatínků může mít nárok na otcovskou také pojištěnec (muž i žena), který pečuje o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do péče nedosáhlo 7 let věku.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Více informací o autorovi

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).