Hlavní navigace

Paušální daň: Dokdy nejpozději uhradit první zálohu?

3. 2. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Rok 2021 přinesl paušální daň. Termín pro přihlášení do tohoto režimu už dávno vypršel. Pokud jste tak učinili, pohlídejte si, kdy zaslat první zálohu.

Novela zákona o daních z příjmů zavedla možnost tzv. paušální daně. OSVČ se tak prostřednictvím jedné paušální platby zbaví povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné. 

Pro rok 2021 byla stanovena paušální daň ve výši 5469 Kč. Částka se bude každoročně měnit. Proto je nutné si v zdaňovacím období tuto částku hlídat, aby se poplatník nevystavil riziku nedoplatku a úroku z prodlení.

ZMĚNY V ROCE 2021

Co se všechno změní v roce 2021 pro podnikatele? Změny zákonů na jednom místě

Paušální daň je splatná vždy do 20. dne příslušného kalendářního měsíce. Částku ve výši 5469 Kč (pro rok 2021) platíte na společný osobní daňový účet. Předčíslí společného osobního daňového účtu bude 2866. Nic víc není nutné platit. V částce je zahrnuto zdravotní i sociální pojištění.

V případě vstupu do paušálního režimu, nejpozději do 11. ledna 2021 včetně, je záloha paušální daně splatná do 20. února 2021 (respektive do 22. února) společně s únorovou zálohou. Je tedy možné lednovou i únorovou zálohu splatit najednou.

Ptejte se odborníka v poradně pro Paušální daň 2022

Mgr. Ing. Tomáš Weiss

odbor vnějších vztahů a komunikace MFČR

Mgr. Ing. Tomáš Weiss z Ministerstva financí ČR zodpovídá všechny otázky, které se týkají nové paušální daně pro OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).