Hlavní navigace

ICC: Softwarové pirátství přijde do roku 2015 na 1,7 bilionu USD

29. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na rizika spojená s ochranou duševního vlastnictví upozorňuje Mezinárodní obchodní komora (ICC). Ta ve své studii odhaduje negativní ekonomické a sociální dopady pirátství a plagiátorství na 1,7 bilionu amerických dolarů do roku 2015 a 2,5 milionu pracovních míst ohrožených každý rok. Problémem se zabývala i protipirátská organizace BSA, která naopak spočítala, že snížení celosvětové míry pirátství o 10 procentních bodů by během čtyř let vytvořilo nové obchodní příležitosti v objemu 142 miliard amerických dolarů a vytvořilo téměř 500 tisíc nových pracovních míst.

Přísnější pravidla ochrany duševního vlastnictví mohou nejen posílit ekonomiku a lépe chránit zdravé konkurenční prostředí, ale i přispět ke snížení míry softwarového pirátství a aktivit padělatelů, vysvětluje Zuzana Predigerová, manažerka protipirátských aktivit ve společnosti Microsoft Česká republika. Dodává, že takové aktivity dnes nejen zbytečně odčerpávají peníze daňových poplatníků ze státního rozpočtu, ale rovněž ohrožují seriózní podniky a vystavují běžné uživatele riziku nákupu padělaného software.

Microsoft provedl v roce 2010 průzkum mezi 38 tisíci respondenty z 20 zemí. Z průzkumu vyplynulo, že tři čtvrtiny uživatelů, kteří se obávají rizik spojených s pirátským softwarem, ať už jde o krádeže identity nebo virové nákazy požadují od odvětví a vlád větší ochranu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).