Hlavní navigace

Plánuje se snížení nákupních cen ve zdravotnictví

16. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Další protikorupční opatření přináší ministerstvo zdravotnictví. Zřizuje totiž Národní informační systém sledování nákladů na nákup léků, zdravotnického materiálu a zdravotnické techniky. Jeho cílem je vyřešit stávající situaci při tzv. zdravotnických nákupech. Pro ty je charakteristické „mlžení“ o výši nákupních cen. Právě to je často příčinou neefektivně vynakládaných prostředků.

Ministerstvo hodlá sestavit katalog obsahující informace, za kolik fakultní nemocnice a některé centrální ústavy tyto komodity nakupují. Informace budou dostupné rovněž na internetu. Katalog se stane pomocníkem i pro manažery nemocnic, kteří snadno zjistí, jak se kde kupní cena daného léku či přístroje pohybuje. Což by v konečném efektu mělo přispět ke snížení cen.

Systém má fungovat na bázi modulární webové aplikace. Bude přístupný nejen managementu zdravotnických zařízení, ale i široké veřejnosti. Tím má zajistit transparentní kontrolu veřejných výdajů a vyšší transparentnost trhu. Tato webová aplikace bude především pro management zdravotnických zařízení účinným nástrojem pro transparentní stanovení předpokládané hodnoty veřejných zakázek a zdrojem dat pro kontrolu dosažené ceny, uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministerstvo zdravotnictví již pracuje na sestavení expertní pracovní skupiny, jež bude katalog sestavovat. Zejména se počítá se zástupci profesních komor, zdravotních pojišťoven, poskytovatelů zdravotní péče, Národního referenčního centra, asociací krajů a v neposlední řadě o nezávislé odborníky.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).