Hlavní navigace

Po podání přehledů nezapomeňte změnit výši záloh. Koho se změna týká?

25. 4. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podat přehledy o příjmech a výdajích je jen jedna z povinností. Následuje pak změna výše záloh. Koho se týká?

Na podání přehledů o příjmech a výdajích mají poplatníci čas do příštího týdne. Nejzazší termín je ve čtvrtek 2. května

Tiskopis by měl být doručen jak České správě sociálního zabezpečení, tak zdravotní pojišťovně. Poté by si měli poplatníci zjistit, jak se výše záloh na sociálním a zdravotním pojištění změnila a dle toho částku upravit. Informaci dohledají v aktuálním přehledu. 

Zdravotní pojistné a změna záloh

Minimální zálohy pro rok 2019 činí 2208 Kč. OSVČ zaplatily novou zálohu poprvé za leden, a to do 8. února 2019. Pokud jim však vyjde v přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyšší záloha, musí její výši změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl, nebo měl být podán přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojistné a změna záloh 

Osoba samostatně výdělečně činná vykonávající činnost hlavní musí v tomto roce 2019 platit minimální zálohy na důchodové pojištění ve výši 2388 Kč. Osoba vykonávající vedlejší výdělečnou činnost pak hradí 955 Kč. 

Čtěte také: Udělali jste chybu v přehledu pro ČSSZ? Čtěte, jak ji můžete napravit

Nové zálohy se hradí ve výši vypočtené z přehledu o příjmech a výdajích za rok 2018. Výjimkou jsou osoby, jež od ledna 2019 zahajují samostatnou výdělečnou činnost. Ty platí minimální zálohy stanovené pro daný rok.

Pojistné v nové výši se hradí až od měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl, nebo měl být odevzdán přehled o příjmech a výdajích OSVČ. To neplatí v situaci, kdy bude nově vypočtená výše záloh nižší než v předchozím období. V takovém případě se nižší záloha zaplatí již v měsíci podání přehledu. Samozřejmě vždy alespoň ve výši minimální zálohy pro rok 2019.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).