Hlavní navigace

Počet nespolehlivých plátců roste jako houby po dešti, brzy jich budou tisíce

29. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
V posledních týdnech začal prudce narůstat počet nespolehlivých plátců DPH. Může za to změna přístupu finanční správy. Ta počítá, že za rok jich budou tisíce.

Nespolehlivých plátců DPH začíná v posledních týdnech výrazně přibývat. Finanční správa ČR se totiž rozhodla změnit svůj přístup a ve větší míře začala tento nástroj využívat. Aktuálně je nespolehlivých plátců 387, šéf finanční správy Martin Janeček však počítá s tím, že v příštím roce jich již budou tisíce. Podnikatelé by tak měli být obezřetnější a vědět, zda jejich obchodní partneři nejsou na „blacklistu“. Pokud by se tam nacházeli, ručí za ně za DPH.

Čtěte také: Počet nespolehlivých plátců DPH roste, nejvíce jich sídlí v Praze

Finanční správa začala využívat institut nespolehlivého plátce

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Finanční správa začala ve větší míře využívat institut nespolehlivého plátce. Změnu přístupu potvrdil tento týden na 10. ročníku SME Fora, konferenci pro malé a střední podniky, Martin Janeček, šéf Generálního finančního ředitelství. Dříve jsme spíše využívali deregistraci k DPH. Nyní začínáme důsledně aplikovat spíše institut nespolehlivého plátce DPH, uvedl Janeček

Že se institut nespolehlivého plátce stává „oblíbenější“, dokazují i statistiky o počtu nespolehlivých plátců z posledních týdnů. Aktuálně finanční úřady evidují 387 nespolehlivých plátců. Jenom za letošní květen jich přibylo skoro sto. Finanční správa navíc předpokládá, že počet nespolehlivých plátců poroste i nadále. Očekávám, že do konce roku bude přes tisíc nespolehlivých plátců a v příštím roce jich již budou tisíce, doplnil Janeček.

Kde zjistit seznam nespolehlivých plátců

Seznam nespolehlivých plátců lze najít v Registru plátců DPH. Pokud chcete přehled, ve vyhledávacím okénku nic nevyplňujte a jen vyberte u kolonky nespolehlivý plátce „ANO“. Následně zmáčkněte tlačítko „Hledej“.

Nespolehlivým plátcem se dá stát jednodušeji

Status nespolehlivého plátce lze získat několik způsoby. Jeden z nich tvoří neuznaný odpočet daně, jehož výše se liší od úřadem vyměřené daně o více než 500 tisíc korun. Za nespolehlivou se dále považuje firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnikatel, který je podezřelý z účasti na podvodu. Hranice 500 tisíc korun od října loňského roku platí i pro další způsob získání označení nespolehlivého plátce. Status nespolehlivého plátce totiž získá i podnikatel, u něhož je po dobu nejméně tří kalendářních měsíců po sobě jdoucích evidován kumulativní nedoplatek na dani z přidané hodnoty ve výši minimálně 500 tisíc Kč bez příslušenství daně. Dříve přitom platila hranice 10 milionů korun.

Hlídejte s kým obchodujete

Nárůst nespolehlivých plátců přináší též vyšší riziko pro firmy, že právě jejich obchodní partneři mohou být na „blacklistu“. Status nespolehlivého plátce totiž zakládá společné a nerozdílné ručení za odvod daně odběratelem a dodavatelem. Pokud se některý podnikatel rozhodne obchodovat se společností, která má v okamžiku uskutečnění plnění status nespolehlivého plátce, bude za ni automaticky ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které od ní přijme.

Čtěte více: Úřady přitvrzují, nespolehlivým plátcem DPH se stanete jednodušeji než nyní

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).