Hlavní navigace

Počet OSVČ hlavních klesá už třetí rok v řadě. Může za to nepřátelská atmosféra?

20. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
[VÍME PRVNÍ] Počet OSVČ hlavních se třetí rok po sobě snížil. Naopak roste množství OSVČ vedlejších, tedy těch, kteří si podnikáním jen přivydělávají.

V posledních letech ubývá po tisících aktivních OSVČ. Podle odborníků za to může nestabilní prostředí a také mediální hon na OSVČ. Na poklesu mají lví podíl OSVČ hlavní, jejichž počet se za poslední tři roky snížil o více než 60 tisíc. Množství OSVČ vedlejších se naopak kontinuálně zvyšuje a aktuálně jich v Česku působí přes 386 tisíc. Vyplývá to z aktuálních statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které má server Podnikatel.cz k dispozici.

Čtěte také: Počet podnikatelů opět vzrostl, firem je poprvé v historii přes 400 tisíc

Počet OSVČ hlavních klesl za tři roky o desetinu

Počet OSVČ se v loňském roce opět snížil. Na konci roku 2014 evidovala ČSSZ celkem 972 356 OSVČ. O rok dříve jich přitom působilo o 5 tisíc více. Nejvyšší množství OSVČ pak ČSSZ registrovala ke konci roku 2011, kdy jich v ČR působilo více než 1 milion. Za pokles celkového počtu OSVČ v posledních třech letech mohou OSVČ hlavní. Ještě ke konci roku 2011 jich ČSSZ evidovala necelých 650 tisíc, k poslednímu prosinci roku 2014 jich však již bylo „pouhých“ 586 tisíc. Jejich počet tak klesl za poslední tři roky takřka o 10 %.

Počet OSVČ
OSVČ hlavních OSVČ vedlejších Celkem
K 31. 12. 2014 586 112 386 244 972 356
K 31. 12. 2013 602 395 374 833 977 228
K 31. 12. 2012 627 596 366 492 994 088
K 31. 12. 2011 649 990 351 774 1 001 764
K 31. 12. 2010 640 406 336 663 977 069
K 31. 12. 2009 648 941 306 718 955 659

Zdroj: ČSSZ

Zatímco ubývá OSVČ hlavních, stoupá OSVČ, které mají samostatnou výdělečnou činnost vedlejší, tedy že pro ně není podnikání (alespoň formálně) hlavní zdroj příjmů. Z pohledu důchodového pojištění se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud osoba samostatně výdělečně činná v kalendářním roce:

  • vykonávala zaměstnání
  • měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod
  • měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců, nebo osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost) nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost), anebo stupni IV (úplná závislost), pokud osoba, která je závislá na péči jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou
  • vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání, nebo civilní službu
  • byla nezaopatřeným dítětem

Na konci roku 2009 evidovala ČSSZ celkem 306 718 OSVČ vedlejších. O pět let později, tedy na konci loňského roku, jich v evidenci přibylo takřka 80 tisíc, což činí nárůst o pětinu. Aktuálně tak v Česku na vedlejší poměr podniká 386 244 OSVČ.

Ekonomická situace

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Počet OSVČ klesá.

Co se týče důvodů, proč v posledních letech klesá počet OSVČ hlavních a rozrůstají se řady OSVČ vedlejších, existuje jich podle odborníků několik. Podle Hospodářské komory ČR (HK ČR) se podnikání stává z pohledu stability pravidelnosti příjmů poměrně rizikové a pro určitou část podnikatelů je bezpečnější, pokud vedle podnikání vykonávají ještě další výdělečnou činnost, zejména zaměstnání. Z tohoto důvodu tedy řada podnikatelů nemá podnikání jako jediný zdroj příjmů, a řadí se do kategorie tzv. „podnikatelů na částečný úvazek“. Zároveň pro řadu zaměstnanců je v jejich zaměstnání nedosažitelná uspokojivá úroveň mzdy, a proto jsou nuceni si přivydělávat podnikáním. V současné době se tyto trendy výrazněji projevují, a to má za následek zvyšování počtu tzv. „podnikatelů na částečný úvazek“, domnívá se Lenka Vodná, mluvčí HK ČR.

Svoji roli sehrávají i mediální útoky na OSVČ, které ovlivňují atmosféru ve společnosti. Pokles počtu OSVČ je dlouhodobý trend, který pouze nikdo nechce vidět. Vlivem skutečně nepřátelské atmosféry vůči OSVČ klesá počet těch, kteří se pouští do rizika na vlastní pěst a začínají podnikat. Naopak roste počet těch, kteří se nemůžou uživit jako zaměstnanci a berou si ještě živnost navíc. Útoky všech mudrců proti živnostníkům jsou dnes již ze třetiny vůči běžným zaměstnancům. 300 tisíc z nich totiž pracuje i na živnosťák, uvedl serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Čtěte také: Středula šlápl vedle, OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají

Na poklesu OSVČ hlavních a nárůstu vedlejších se podle odborníků naopak nepodílelo zpřísnění kontrol švarcsystému, které začalo v roce 2012. Počet odhalených a pokutovaných případů švarcsystému je totiž relativně malý v porovnání s ostatními případy nelegální práce (např. práce načerno). Švarcsystém v tom sehrává minoritní roli, tím spíše, že se prokázalo, že to je zbytečný  boj, doplnil Havlíček. Dopad potírání švarcsystému by tedy neměl být přeceňován. Za hlavní důvod považujeme rostoucí potřebu diferenciace zdrojů příjmů jak na straně podnikatelů, tak i na straně zaměstnanců, tedy že zaměstnanci si začínají více přivydělávat podnikáním a podnikatelé naopak zaměstnáním, připojila se Vodná.Bude počet OSVČ klesat i nadále?

Odborníci dále očekávají, že trend, kdy klesá množství OSVČ hlavních a roste počet OSVČ vedlejších, bude pokračovat i v budoucnu. Pokud stát nebude vytvářet příznivější podmínky pro podnikání, nebo je bude naopak zhoršovat, pak lze očekávat i snižování celkového počtu podnikatelů, uzavřela Vodná.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).