Hlavní navigace

Vykašlete se na papírové formuláře, podejte daňové přiznání elektronicky

23. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podat přiznání elektronickou formou se podnikatelům vyplatí. S naším návodem půjdete krok za krokem a vyplnění sfouknete za 15 minut.

Podání daňového přiznání skrze portál České daňové správy patří mezi nejjednodušší a nejrychlejší způsoby. Elektronický formulář totiž obsahuje průvodce, vysvětlivky, aktuální sazby, možnost kontroly formální správnosti vyplněného přiznání i přímé odeslání finančnímu úřadu, a to v jakoukoli dobu, bez ohledu na úřední hodiny. K odeslání elektronického formuláře navíc podnikatel nepotřebuje elektronický podpis (ale samozřejmě ho může využít, stejně jako datovou schránku). Místo toho může po odeslání formuláře vytisknout tzv. e-tiskopis, který musí vlastnoručně podepsat a do 5 dnů dodat na příslušný finanční úřad. Vyplněný formulář si rovněž můžete vytisknout a podat jej na finanční úřad v listinné podobě. Server Podnikatel.cz přináší podrobný návod, jak s elektronickými formuláři daňové správy pracovat. Čtěte také: Využijte interaktivní daňové přiznání. Máme návod, jak formulář vyplnit

Návod krok za krokem

Vezměme si za příklad pana Stehlíka:

Pan Stehlík se živí jako překladatel na volné noze. V loňském roce dostal za svoji práci celkem 300 000 korun. Výdaje pan Stehlík neeviduje a uplatňuje místo toho 60% paušál. Pan Stehlík je ženatý (manželka vydělává 200 000 korun ročně) a má jedno dítě ve věku 13 let. Uplatňuje proto na dítě slevu ve výši 11 604 korun. Zároveň s tím si snižuje základ daně o zaplacené životní pojištění ve výši 10 000 korun. Pan Stehlík zároveň platil pouze minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Začněte tím, že si naskenujte všechny potřebné přílohy (potvrzení o příjmech, potvrzení o zaplaceném životním pojištění apod.). Soubory mohou být jak v obrázkovém formátu, tak třeba v PDF. Celková velikost souborů nesmí překročit 4 MB. Na Daňovém portálu si pak vyberte Elektronická podání pro daňovou správu a zkontrolujte, zda váš počítač a prohlížeč odpovídá technickým požadavkům. Pro potřeby daňového přiznání z příjmů fyzických osob stačí, aby váš hardware software byl použitelný pro aplikace EPO 2. Pokud vám jej systém schválí, může kliknout na „daň z příjmů fyzických osob – od roku 2009 včetně“ (viz Obrázek 1). Čtěte také: Živnostníci žijí v omylu, daně lze podat elektronicky i bez e-podpisu

Obrázek 1

Následně na vás vyskočí hlavní stránka formuláře. Pro pohodlnější vyplnění zvolte „Průvodce“ (viz Obrázek 2), který vás formulářem povede krok za krokem.

Obrázek 2

Na úvodní stránce zaškrtněte, jaké všechny údaje budete vyplňovat. V našem příkladu by pan Stehlík zaškrtl informace o poplatníkovi, příjmy z podnikání a jiné výdělečné činnosti, nezdanitelné částky a odpočitatelné položky (kvůli životnímu pojištění) a daňové zvýhodnění podle § 35c zákona o daních z příjmů, tedy zvýhodnění na dítě (viz Obrázek 3). Až vše potřebné vyberete, klikněte na „Další krok“.

Obrázek 3

Poté vyberete, jakou formou účtujete příjmy a výdaje a jaké nezdanitelné položky (případně slevy, kdybyste je zaškrtli v předchozím kroku) uplatňujete. Pan Stehlík by uvedl výdaje procentem a životní pojištění (Obrázek 4) a dal „Další krok“.

Obrázek 4

Dále vyplníte, jakému finančnímu úřadu přiznání podáváte a zaškrtnete, že se jedná o řádné přiznání. Pokud nejste cizinec a podáváte přiznání bez daňového poradce, nic jiného nevyplňujete. V dalším kroku vypíšete údaje o sobě. Příjmení, jméno, státní příslušnost, případně též titul (Obrázek 5).

Obrázek 5

V dalším kroku podobně doplníte adresu svého bydliště v den podání, telefon a e-mailovou adresu (případně i fax). Jak by postupoval pan Stehlík, vidíte na Obrázku 6. Jestliže jste adresu od loňského roku nezměnili a ani nejste cizinec, následné dva listy („Adresa bydliště /trvalého pobytu/ k poslednímu dni kalendářního roku“ a „Adresa pobytu na území České republiky“) ignorujte a pouze je proklikejte.

Obrázek 6

Pak musíte vyplnit, v jaké oblasti jste podnikali, jak velký uplatňujete paušál a jaké jste měli příjmy. Systém vám při vypisování činnosti napovídá. Pan Stehlík by vybral „Překladatelské a tlumočnické činnosti“, 60% paušál, vypsal by příjmy 300 000 korun (Obrázek 7) a klikl na „Další krok“. Jestliže uplatňuje paušál, další list opět pouze přejděte. Pokud jste podnikali celý rok, v dalším kroku, kde po vás formulář chce „Údaje o podnikání“, vyplníte pouze poslední položku, a to číslem 12. Svoji činnost jste totiž provozovali 12 měsíců.

Obrázek 7

V následujícím listu vyplníte částku, o kterou si chcete snížit daňový základ. V případě pana Stehlíka jde o cifru 10 000 korun, kterou si zaplatil na životní pojištění (Obrázek 8).

Obrázek 8

Pokud využíváte daňové zvýhodnění na dítě, v dalším kroku vyplníte údaje o něm. Chce se po vás jméno, rodné číslo dítěte a počet měsíců, ve kterých zvýhodnění uplatňujete (Obrázek 9). Jestliže jste neplatili zálohy na daň, ani jste neměli daň stanovenou paušální částkou, další list přeskočte. Pokud vám vyšel díky zvýhodnění přeplatek na dani, nezapomeňte dát, že žádáte o přeplatek a v dalším kroku napište číslo svého účtu. 

Obrázek 9

V tu chvíli by měl pan Stehlík přiznání takřka hotové. Jediné, co by mu chybělo, je vyplnění správného počtu příloh. Pan Stehlík by musel ještě přiložit potvrzení o příjmech a potvrzení o zaplaceném pojistném na životní pojištění. Jakmile je v pravé části hlavního formuláře doplníte, nechte si přiznání zkontrolovat tlačítkem „Protokol chyb“. Jestliže vám systém nenajde žádné chyby, můžete formulář odeslat na finanční úřad.

školení účto leden 23 Kučerová

Pokud formulář nepodepíšete elektronickým podpisem, nezapomeňte si vytisknout e-tiskopis, který musíte do 5 pracovních dnů přinést podepsaný na finanční úřad. Rovněž tak samozřejmě doplaťte daně, jestliže vám nějaké vyšly. Čtěte také: Podejte daňové přiznání přes datovou schránku, e-podpis není povinný

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).