Hlavní navigace

Z diskuze: Jak založit fitko a cukrárnu

10. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Fitko a cukrárna mají jedno společné: mají svá pravidla, jak v tomto oboru podnikat. Ale která konkrétně to jsou? Tak to se dozvíte z našeho diskuzního fóra, kde čtenáři řešili i podmínky u kadeřnického salonu nebo u provozování montáže nábytku.

Jak založit fitness?

Chci založit malý rodinné fitness a vůbec netuším, co je potřeba. Je to živnost volná? Dočetla jsem se, že by mohla být. Potřebuji nějaký souhlas hygieny?

Odpověděl/a: Gusta (neregistrovaný)

K tomu účelu musíte mít zkolaudovanou provozovnu, to řešte s příslušným stavebním úřadem. Živnost je to volná v případě, že budete pouze zabezpečovat provoz fitness včetně základního poradenství (jak používat konkrétní cvičební přístroj).

Pokud však chcete i poskytovat tělovýchovné služby, tedy trénovat klienty, sestavovat jim cvičební programy, předcvičovat – je to živnost vázaná. K ní je třeba mít příslušnou odbornou kvalifikaci (viz příloha živnostenského zákona). Pokud tuto kvalifikaci nemáte a chcete přesto poskytovat tyto služby, můžete se buď dohodnout s někým, kdo má živnostenské oprávnění a bude k vám docházet a poskytovat tyto služby pod svým jménem a IČ, anebo vám dotyčný může dělat odpovědného zástupce, abyste vy měla vlastní živnostenské oprávnění.

Upozorňuji, že uvedená živnost, Poskytování tělovýchovných služeb (…), spadá mezi živnosti, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost (příloha č. 5 živnostenského zákona), tzn. že i když budete mít činnost ošetřenou živnostenským oprávněním, nestačí, aby tuto způsobilost měl jen vlastník oprávnění, ale každý, kdo bude vykonávat tuto činnost, např. další členové rodiny, pokud budou „trénovat, předcvičovat, (…)“. Pokud budou pouze obsluhovat přístroje, tak ne.

Máte jiný názor? Reagujte...

Živnost pro programování

Jakou živnost bych si musel zařídit pro programování PLC, respektive pro tvorbu/úpravu programů pro PLC?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Živnost volná obor č. 56 Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jaká živnost je pro montáž nábytku?

Jakou živnost použít pro montáže/sestavu již vyrobeného nábytku?

Odpověděl/a: Jana Bohutínská

Napadá mě činnost č. 120. Poskytování technických služeb, kde jsou také jednoduché přípravné a montážní práce. Na živnostenském úřadě by vám případně s výběrem živnosti poradili.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak na provoz cukrárny?

Když si chci otevřít cukrárnu, potřebuji živnostenský list v oboru Hostinská činnost a/ nebo jinou živnost (obor)? Musím splnit nějaké zvláštní podmínky? Je potřeba stanovit odpovědného zástupce?

Odpověděl/a: Pavel Říha

Pokud si bude v cukrárně kde sednout nebo kde postát a konzumovat v provozovně, pak se jedná o hostinskou činnost. A odpovědného zástupce potřebujete v závislosti na svém vzdělání a praxi.

Máte jiný názor? Reagujte...

Jak si otevřít vlastní kadeřnický salon?

Mám výuční list bez maturity. Chtěla bych si splnit svůj sen a otevřít si vlastní kadeřnictví. Poradí mi někdo, jak začít? Co vše budu potřebovat, co se týká úřadů apod.? Místnost mám, už jednou byla schválena hygienou, tak by neměl být problém.

MM_socky3

Odpověděl/a: Pavel Říha

Zprvu bych vám doporučil navštívit nějakého účetního, nebo daňového poradce. Jinak pro začátek, z hlediska živnostenského zákona můžete kadeřnictví provozovat, je to živnost řemeslná a výučním listem splňujete i odbornou kvalifikaci.

Máte jiný názor? Reagujte...

Pozn. texty byly redakčně upraveny

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).