Hlavní navigace

Podnikající důchodce musí platit zálohy na zdravotní každý měsíc

12. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Mnoho podnikajících důchodců zapomíná po odchodu ze zaměstnání platit pravidelné zálohy na zdravotní pojištění. Jde o stále se opakující chybu.

Důchodci, kteří podnikají, musí platit zálohy na pojistné na zdravotní pojištění pravidelně, tedy každý měsíc. Tato informace je pro mnohé z nich stále ještě překvapením. Je proto potřeba znovu vše uvést na pravou míru.

Jako příklad si vezměme muže, který byl zaměstnán, odešel do penze, ale dál si přivydělává na živnostenský list. Měl by vědět, že změna statusu ze zaměstnance na penzistu je z pohledu živnostenského zákona velice zásadní. Při zaměstnání za něj měsíční zálohy platil zaměstnavatel. V penzi by za něho teoreticky měl totéž dělat stát. Ovšem realita je docela jiná. Podnikající osoby, za které je zároveň po celý měsíc plátcem pojistného stát, zálohy platit musí. Už jen v přehledu o příjmech a výdajích si v bodě 2 můžete všimnout, že u otázky v jakých měsících pro vás neplatila povinnost platit zálohy můžete vyplnit jako důvod jen variantu zaměstnanec nebo nemoc OSVČ. Nikoli něco jako platba státem, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Podnikající penzisté mají alespoň tu výhodu, že se na ně nevztahuje minimální vyměřovací základ. Do přehledu takový podnikatel vyznačí, v jakých měsících mu nebyl stanoven minimální vyměřovací základ a z jakého důvodu. Zálohy platí ve výši vypočtené na základě svých skutečných příjmů. Mohou být tedy i v řádech korun. I pokud by zálohy představovaly velmi nízké měsíční částky, musí se pravidelně odvádět. Nelze si je předplatit třeba jednou souhrnnou částkou na celý rok, upozorňuje Oldřich Tichý. Toto samozřejmě neplatí pro ty penzisty, kteří své podnikání zahajují. Ti v prvním roce podnikání zálohy platit nemusí. Vše doplatí až po odevzdání prvnho Přehledu o přijmech a výdajích, na jehož základě se pak stanovuje už zmíněná výše pojistné zálohy na další rok.

Zálohy jako OSVČ není povinen platit ten, kdo je zároveň zaměstnancem a své zdravotní pojišťovně sdělí, že samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jeho příjmů. Pojistné jako OSVČ pak takový člověk zaplatí do 8 dnů po podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý kalendářní rok. Tento přehled musí podat všechny osoby samostatně výdělečně činné, a to i v případě, že mají velmi nízké nebo dokonce nulové příjmy a nejsou povinny podat daňové přiznání. Připomíná Všeobecná zdravotní pojišťovna

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).