Hlavní navigace

Z diskuze: Podnikání studentů a jak na DPH při nákupech

22. 7. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Především začínajícím podnikatelům stále není jasná problematika kolem DPH. "Nakupuji s DPH či bez?" I takové otázky zaznívají v naší diskuzi. Často se dotazují na povinnosti vůči úřadům také studenti, kteří chtějí rozjet svůj byznys ještě v průběhu studia.

Nakupuje podnikatel ve velkoobchodě za cenu s DPH či bez?

Chtěl bych se zeptat, když podnikatel nakupuje zboží ve velkoobchodě, jestli platí cena s DPH nebo bez DPH?

Kupujete si cenu s DPH. Tady jde o princip takový, že když jste registrován k platbě DPH, tak si zboží kupujete jako každý jiný, ale ve výsledku to přiznáte v přiznání o DPH a stát vám to vrátí.

Lenka Stodolová

Změny v DPH po reformě

Daň z přidané hodnoty se od ledna od základu změnila. Snížená sazba DPH se z 5 % zvýšila na 9 %. Druhou změnou je možnost tzv. skupinové registrace k DPH. A třetí využití snížené sazby DPH u bytové výstavby a nová definice sociálního bydlení. Čtěte více…

Může podnikat nezletilý student?

Jsem neplnoletý student a chtěl bych provozovat web, kde bych poskytovat reklamu. Problém je ten, že jelikož nejsem plnoletý, nesplňuji podmínky pro získání živnostenského listu. Takže co teď? Mám se řídit limitem a výdělek zdanit až při překročení daného limitu, nebo je zde pro mne nějaká jiná norma?

Z toho, co jsem porozuměla, bych asi poradila toto:
Jelikož nejste plnoletý musí vás zastupovat zákonný zástupce, který za vás může jednat a tím pádem i požádat o ŽL. Na jeho základě pak můžete provozovat výdělečnou činnost. Musíte podávat daňové přiznání vždy, i kdybyste nevydělal ani korunu. Doufám, že mé rady jsou správné.

Jana.Bur

Jak se daní dohoda o provedení práce u studenta se ŽL?

Jsem student VŠ a jako vedlejší pracovní poměr podnikám na ŽL. Naskytla se mi příležitost klasické brigády, u které se sepisuje dohoda o provedení práce.

Jakým způsobem dojde ke zdanění peněz z této brigády ? Budu je uvádět do daňového přiznání, nebo je zdaní zaměstnavatel? Případně jsou zde nějaké limity, do kolika peněz se nedaní atd.?

Dohoda o provedení práce se daní vždy. Pokud podnikáte, tak asi nebudete u zaměstnavatele podepisovat Prohlášení k dani. Slevu jako poplatník i student si zřejmě uplatňujete až v daňovém přiznání. Limitem pro 15% konečnou srážkovou daň, kdy už nic dále nedodaňujete, jsou příjmy do 5000 Kč. Nad tento limit je daň zálohová (rovněž 15 %). Na základě přehledu o příjmech, který vám vystaví zaměstnavatel, si zúčtujete celkovou daň (nebo přeplatek na dani) ve svém daňovém přiznání za rok 2008. Pokud Prohlášení podepíšete a uplatníte slevy, nemusí vám po jejich uplatnění vyjít daň žádná. Ve svém daňovém přiznání tento příjem i uplatněné slevy samozřejmě uvedete.

Dagmar Kučerová

Jak zaúčtovat stroj, který jsem vlastnil před podnikáním?

Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem zaúčtovat frézu, kterou jsem vlastnil před podnikáním. Nebo jakým způsobem účtovat opravy a odpisy .

Samozřejmě záleží na mnoha ohledech. Jedna z nich je, jestli účtujete v podvojném účetnictví. V této otázce se účtuje pořízení majetku z individuálního účtu podnikatele (D491) na účet pořízení DHM (MD042). Pokud neexistují žádné položky k přiznání pořizovací ceny, můžete jej přeřadit z účtu (D042) na účet MD 022.

Odpisy jsou pak rovnoměrné a zrychlené, ty si podnikatel může vybrat sám (ale většinou jsou osvědčené zrychlené), odpisovou skupinu si zvolíte podle odpisových skupin, je to většinou příloha zákona o dani z přijmu. A pak už účtujete na stranu 082/551. Tím se vám vlastně snižuje hodnota toho stroje. A opravy? Ty se účtují na D511. Úplně mimo toho, co je napsáno výše.

Content 22 tip novy

Lenka Stodolová

Pozn. redakce:
Texty byly redakčně upraveny.

Anketa

Jste student/studentka a chcete začít podnikat?

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).