Hlavní navigace

Podnikání vs. rodina. Šťastný je ten, kdo zvládne nešidit ani jedno

17. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Věnovat se podnikání rozhodně není na škodu, někdy však jde byznys na úkor rodiny. Zvládat se dá oboje, chce to ale jít „štěstíčku naproti“.

Podle sociologických průzkumů považuje většina mužů i žen rodinu za velmi důležitou. Přesto je naprosto běžné, že Češi v případě, kdy přestávají zvládat rodinné a pracovní povinnosti, více ošidí raději právě rodinu. Těch, kterým se daří skloubit pracovní a soukromý život, do něhož u většiny z nás rodina patří, je nechci říct minimum, ale rozhodně nepřevažují. Dalo by se je zařadit do kategorie šťastlivců, kterým se podařilo najít rovnováhu mezi skutečnou prací a tím, čeho jsme pro pracovní úspěch ochotni se vzdát.

Čtěte také: Většině podnikatelů pomáhá rodina. Víme, jak příbuzné legálně zaměstnat

Rodinu považují muži i ženy, a nemusí jít jen o podnikatele či podnikatelky, za velmi důležitou. Obě pohlaví často řeší zvládání rodiny a práce, spokojenost s rodinou, funkcemi a úkoly v rodině. Rodina jako nezbytné zázemí pro většinu populace ovlivňuje zásadně život lidí i v pracovním prostředí. Důležitá je i otázka konkurence rodinného a pracovního prostředí ve smyslu času a intenzity, jaké mezi rodinou a práci rozdělují. Muži a ženy mají v některých případech obdobný názor na situaci v rodině, ačkoliv objektivně k němu dospívají ze zcela odlišných důvodů. Velmi zajímavý je podle průzkumů i jakýsi jednostranný pohled člověka na možnost uplatnění se na trhu práce. Mladý Čech je v podstatě od začátku školní docházky připravován na to, že po skončení jeho zvoleného stupně vzdělání vstoupí na trh práce jako uchazeč o zaměstnání. U žen je to ještě horší v jejich roli ohledně větší péče o rodinu a domácnost.

Podnikání jako zdroj více volného času

Rodina jako nezbytné zázemí pro většinu populace ovlivňuje zásadně život lidí i v pracovním prostředí. Často se o ní mluví především v souvislosti s odlišnými postoji mužů a žen. Například dostat rodinu do harmonie s pracovním vytížením představuje u obrovského počtu žen velkou překážku v podnikání. Žena se většinou musí rozhodnout – rodina, nebo podnikání? Jenže tato otázka volby by stejně tak mohla znít: Rodina i podnikání? A odpověď by klidně mohla znít ANO, už jen proto, že podnikatelky se ve většině případů přizpůsobují samy sobě a mohou si tak vše, včetně času na podnikání a rodinu, důkladně naplánovat. Podnikání je nejen příležitostí, jak se zviditelnit a hlavně realizovat v oboru, který je vám blízký a baví vás. Podnikání může být i výhodným řešením v případě, že žena má malé dítě, čímž se může dostat do problémů s uplatněním na pracovním trhu. 

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Někdy může být zvládat podnikání a rodinu vyčerpávající.

Živnosti se člověk musí věnovat naplno a na oltář úspěchu mohou padnout vztahy nejen mezi přáteli, ale hlavně rodinné vztahy. „Klasický“ zaměstnanec se řídí pravidly a plní povinnosti, které mu v rámci zákona, určil zaměstnavatel – kdy přijít do práce, jak dlouho v ní má být, kdy může odejít na svačinu či oběd a nikdo ho za to nebude napomínat, že je jinde, než má být, a kolik dní si může od práce odpočinout a jet na dovolenou. Po pracovní době se v klidu může věnovat zálibám, nebo rodině, nebo v ideálním případě oboje skloubit dohromady.

Naopak podnikatel(ka) vlastně nemá pevně stanovená pravidla, o své povinnosti, ale i práva se musí postarat sám. Na jedné straně má volnost, na straně druhé, pokud chce mít dostatek práce a být úspěšný, se musí umět „ohánět“ – přizpůsobit se situaci a pracovat za jakýchkoliv podmínek. A ty nemusí být zrovna ideální. Ne nadarmo k sobě slova jako podnikání a stres neodmyslitelně patří. Vezměte si jen, kolik víkendů, kdy zaměstnanci odpočívají, musíte vyrazit do práce třeba i se zvýšenou teplotou anebo navzdory tomu, že jste si už dopředu domluvili s přáteli golfové odpoledne.

Čtěte více: Kolik hodin denně živnostníci „hákují“? Zpravidla 10 a více, a k tomu víkendy

MM_socky3

Ať chceme, nebo ne, podnikání výrazně ovlivňuje nejen život samotného soukromníka, ale i celé jeho rodiny. Ta také musí podnikání obětovat mnoho času, ale zároveň se musí postavit do role tolerantního a přizpůsobivého „partnera“ a opory v případě, že živnost zrovna nefunguje optimálně. Musí se tak například vzdát nejen společně stráveného času o víkendu, ale překvapit by ji neměla ani zpráva o tom, že letos se prostě k moři nepojede. A nemusí to být jen kvůli tomu, že není kdy. On na to ani nemusí být dostatek financí. Problémy v podnikání prostě mohou způsobit to, že je rodina najednou odsunuta na vedlejší kolej.

Výhody a nevýhody podnikání

Mezi nejčastěji uváděné důvody k podnikání (výhody) patří zejména finance ve smyslu zbohatnutí, zisk prestiže a uznání, naplnění osobních ambicí, možnost uspořádat si vlastní čas a v neposlední řadě i budoucnost rodiny a potomků.
Naopak mezi nejčastěji uváděné oběti podnikání (nevýhody) patří ztráta volného času na koníčky či sebevzdělávání, ale hlavně mnohem méně času na přátele a rodinu.

Vyřešit si priority se musí chtít

Každá svízel má své řešení, jen je třeba si připustit, že ji řešit chci. Například to, že podnikatel je v práci více než v kruhu rodinném, ještě automaticky nemusí znamenat, že by byl horším rodičem nebo životním partnerem. Stačí například jen, že v době, kdy jste se svými blízkými, omezíte pracovní povinnosti na minimum, a budete se partnerovi a dětem taky věnovat naplno. A dělat to, co zrovna chtějí oni. Život podnikatele není jednoduchý, o tom by oni sami mohli vyprávět nejlíp. Nedávno fotbalový podnikatel funkcionář Ivan Horník pronesl dnes už zlidovělou hlášku, že „štěstíčku je třeba jít naproti“. On to tenkrát sice myslel trochu jinak, ale pravda je pořád taková, že každý z nás je strůjcem svého štěstí. A budete-li chtít, může být dvojnásobné – podnikatelské i rodinné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).