Hlavní navigace

Podnikat v Česku nebo na Slovensku? Přinášíme srovnání obou zemí

19. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Přestože má Česko k Slovensku hodně blízko, i co se podnikání týče, v některých věcech se obě země liší. Server Podnikatel.cz připravil jejich srovnání.

Podnikání v Česku a na Slovensku je v lecčems podobné a v lecčems se liší. Přinášíme srovnání, v čem má Slovensko navrch a v čem naopak, a na kolik vyjde založení živnosti nebo firmy u nás a na Slovensku.

Čtěte také: Kdo to za 20 let od revoluce dotáhl dále? Češi nebo Slováci?

Výhoda Slovenska – nižší daně a pracovní náklady

Co se týče podnikání, obsahuje slovenský právní řád podobná ustanovení jako ten český. Přesto se v některých podmínkách obě země liší a díky tomu se podnikání na Slovensku může řadě podnikatelů vyplatit. Oproti Česku má Slovensko, jak už to tak bývá, několik výhod i nevýhod. Mezi hlavní pozitiva podnikání u našich východních sousedů patří podle odborníků hlavně nižší daňové zatížení podnikatelů a nižší pracovní náklady. Podnikatel – fyzická osoba například nemusí v prvním roce podnikání platit odvody sociální pojišťovně, upřesnil serveru Podnikatel.cz advokát Martin DrahotskýTaylorWessing e|n|w|c Advokáti.

Oproti podnikání v jiných cizích zemích mají Češi na Slovensku výhodu, že se se Slováky bez jakýchkoli problémů domluví. Podnikatelé tuto “maličkost” ocení hlavně při jednání s úřady a obchodními partnery. Pokud obchodujete s dalšími zeměmi, patří do výhod rovněž měna euro, kterou Slováci platí od roku 2009. Nemusíte pak řešit kurz a jeho výkyvy vůči koruně.

Čtěte speciál Začínající podnikatel

Výhody podnikání na Slovensku

 • podobná právní úprava jako v ČR
 • nižší daňová zátěž
 • nižší pracovní náklady

Nevýhody podnikání na Slovensku

 • nižší vymahatelnost práva
 • nevyzpytatelná levicová vláda

Rizikem je vláda Roberta Fica

Za nevýhody naopak odborníci označují především nižší vymahatelnost práva. Další negativa by se pak dala sloučit do jednoho slovního spojení – vláda Roberta Fica. Od 1. ledna 2013 je navíc plánováno omezení paušálních výdajů podnikatelů bez rozdílu druhu podnikání na 40 % (maximálně 420 euro měsíčně). Tato úprava ale dosud nebyla schválena parlamentem, dodal serveru Podnikatel.cz Martin Drahotský.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Na kolik slovenskému podnikání uškodí vláda Roberta Fica?

Vláda Roberta Fica na konci září rovněž schválila návrh na zrušení rovné daně z příjmů ve výši 19 procent, kterou země zavedla v roce 2004. Od ledna příštího roku má navíc firmám stoupnout sazba daně na 23 procent, čímž by se stal nejvyšší v regionu. Levicový kabinet navíc plánuje zvýšit poplatky, které se pojí s podnikáním, a zpřísnit i zákoník práce. Fico dále zvýšil zvláštní bankovní daň a rád by také zavedl mimořádný odvod pro firmy podnikající v regulovaných sektorech ekonomiky.

Čtěte také: Čeká Česko zavedení nové daně? Odborníci před tím varují

Na kolik vyjde start v ČR a SR?

V oblasti formálních náležitostí, které musíte doložit, abyste mohli začít podnikat, je situace v Česku a na Slovensku takřka stejná. Jak Čech na Slovensku, tak Slovák v Česku musí navíc předložit výpis z rejstříku trestů z domovské země, který ale nemusí překládat do českého či slovenského jazyka. Jednu podmínku má ale Slovensko pro Čechy navíc, český občan se musí registrovat u příslušného živnostenského úřadu v sídle kraje, ve kterém chce podnikat.

Podmínky pro začátek podnikání v České republice

Náklady na založení živnosti v České republice tvoří pouze náklady na získání živnostenského oprávnění, které představují 1 000 Kč. U obchodní společnosti musí podnikatelé počítat s dalšími náklady. Ty představují získání živnostenského oprávnění, na vytvoření základního kapitálu společnosti (pokud jej společnost tvoří), dále pak náklady na vyhotovení notářského zápisu (pokud je nutný) a dále náklady na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Jedná se o 12 tisíc korun za akciovou společnost, 6 tisíc korun za jinou společnost či podnikatele, přičemž fyzická osoba podnikatel se do obchodního rejstříku povinně zapisuje pouze za splnění dalších podmínek, doplnil serveru Podnikatel.cz advokát Martin Drahotský z TaylorWessing e|n|w|c Advokáti.

Nejčastější druhy obchodních společností musí mít základní kapitál

 • Veřejná obchodní společnost nevytváří základní kapitál. 
 • Komanditní společnost vytváří základní kapitál ve výši nejméně 5 000 Kč. 
 • Společnost s ručením omezeným vytváří v současnosti základní kapitál ve výši nejméně 200 000 Kč. 
 • Akciová společnost vytváří základní kapitál ve výši nejméně 2 000 000 Kč.

Podmínky pro začátek podnikání na Slovensku

Náklady na založení živnosti na Slovensku tvoří pouze náklady na získání živnostenského oprávnění, které představují 5 euro za jednu volnou živnost a 15 euro za jednu řemeslnou nebo vázanou živnost. Náklady na založení obchodní společnosti představují náklady na získání živnostenského oprávnění, na vytvoření základního kapitálu společnosti (pokud jej společnost tvoří), dále náklady na vyhotovení notářského zápisu (pokud je nutný) a dále náklady na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Ty činí 829,5 euro za akciovou společnost, 331,5 euro za jinou právnickou osobu a 165,5 euro za fyzickou osobu, přičemž pro ni je zápis do obchodního rejstříku dobrovolný, uvedl Martin Drahotský.

MM_socky3

Nejčastější druhy obchodních společností musí mít základní kapitál:

 • Veřejná obchodní společnost nevytváří základní kapitál.
 • Komanditní společnost vytváří základní kapitál ve výši nejméně 250 euro.
 • Společnost s ručením omezeným vytváří základní kapitál ve výši nejméně 5 000 euro.
 • Akciová společnost vytváří základní kapitál ve výši nejméně 25 000 euro.
Minimální základní kapitál při založení společnosti v ČR a SR
Česká republika Slovensko
Veřejná obchodní společnost žádný kapitál žádný kapitál
Komanditní společnost 5000 Kč 6250 Kč (250 eur)
Společnost s ručením omezeným 200 000 Kč 125 000 Kč (5000 eur)
Akciová společnost 2 000 000 Kč 625 000 Kč (25 000 eur)

Jak je to na Slovensku s DPH

Česko a Slovensko se v neposlední řadě odlišují v oblasti DPH. Zatímco v Čechách činí hranice pro povinnou registraci k DPH 1 milion korun (má klesnout na 750 000 korun), na Slovensku se plátce k DPH registruje až při obratu 49 790 eur (přibližně 1,245 milionu korun) za 12 předchozích po sobě jdoucích měsících.

Zahraniční podnikatel, který nemá na Slovensku sídlo nebo místo podnikání a začne tam podnikat, musí před prvním poskytnutím služby podat žádost o registraci na Daňovém úřadě Bratislava I.

Povinnost registrovat se nemají zahraniční podnikatelé, pokud

 • poskytují přepravní služby, které jsou osvobozené od daně,
 • dodávají služby a zboží s instalací anebo montáží a osobou povinnou platit daň je příjemce,
 • dodávají zemní plyn a elektřinu a osobou povinnou platit daň je jiná osoba.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).