Hlavní navigace

Podnikatele potěšil růst HDP, čekají však brzký propad

13. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní zpráva Českého statistického úřadu (ČSÚ) potěšila podnikatelskou veřejnost. Podle statistiků totiž česká ekonomika rostla i v posledním čtvrtletí loňského roku, a to o 1 %. Celkově se tak zvýšilo HDP za loňský rok o 3,5 %. V roce 2009 ale očekávají firmy i odborníci propad do recese. Čtěte více: Udrží se česká ekonomika nad hladinou, nebo ji čeká recese?

Růst ekonomiky i v posledním čtvrtletí loňského roku je příjemná zpráva a každé takto příjemné zprávy bychom si v dnešní době samých černých statistických údajů měli vážit dvojnásob. Je to sice předběžný odhad a je pravděpodobné, že při konečném zpřesnění se může toto číslo ještě změnit, ale pozitivní údaj to je, uvedl k výsledkům prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Zároveň však Petr Kužel potvrdil předpoklady analytiků o tom, že v roce 2009 se tuzemské hospodářství propadne do záporných čísel. Podle Kužela o tom svědčí skutečnost, že čtvrtý kvartál předchozího roku byl výrazně horší než třetí. Druhým faktorem, který vypovídá o poklesu ekonomiky, jsou informace, které přicházejí ze samotných podniků.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).