Hlavní navigace

Podnikatelé vyčerpali rekordní miliardu korun

2. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tuzemští podnikatelé překonali v srpnu v oblasti čerpání evropských dotací rekordní hranici jedné miliardy korun. Celkově si domácí firmy z Operačního programu Podnikání a inovace rozdělily 1,067 miliardy korun, což je poprvé v historii, kdy měsíční čerpání přesáhlo jednu miliardu korun. Průměrná částka, která přitom měsíčně míří k českým podnikatelům, činí zhruba půl miliardy korun.

Právě zvýšení rychlosti, s jakou se českým firmám daří čerpat prostředky z evropských fondů, patřilo k hlavním prioritám, se kterými jsem vloni do úřadu nastupoval. Podařilo se nám například výrazně zpřehlednit administrativu spojenou s evropskými dotacemi, což rychlosti čerpání významně prospělo, komentoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Čtěte více: 15 nejčastějších chyb v žádostech o dotace z programu Podnikání a inovace

Naprostá většina komunikace s klienty je dnes čistě elektronická, což je velký rozdíl oproti většině ostatních operačních programů. Sjednotili jsme také některé metodické výklady, a odstranili tak historický problém, kdy si různé organizace vykládaly některé komplikovanější situace metodicky různě a žadatelé mohli někdy tápat, připojil se Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Operační program Podnikání a inovace čeští podnikatelé doposud využívají poměrně úspěšně, celkem z něj již vyčerpali jednu čtvrtinu určených prostředků. Daří se nám tak úspěšně navazovat na předchozí Operační program Průmysl a podnikání, který podnikatelům nabídl celkem deset miliard korun a který se podařilo vyčerpat z více než 99 procent, dodal Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Přesně dnes navíc ministerstvo vyhlásilo výzvy k dalším dvěma programům, a to programu Inovace – Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví a programu ICT a strategické služby. Čtěte více: Schválili Vám dotaci? Poradíme, na co a jak se připravit

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).