Hlavní navigace

Podnikatelům se vyplatí mít ekologicky šetrná vozidla na zemní plyn

2. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od Nového roku platí novela zákon o silniční dani, která osvobozuje od zdanění ekologicky šetrná vozidla. Týká se užitkových a nákladních vozidel do 12 tun vozidel s pohonem CNG a všech vozidel pro dopravu osob jezdících na zemní plyn.

Spalováním zemního plynu nevznikají pevné částice, karcinogenní aromáty a ani sloučeniny síry a emise ostatních škodlivin jsou oproti emisím ze spalování kapalných pohonných hmot výrazně sníženy. Vzhledem k ceně stlačeného zemního plynu, která je poloviční oproti ceně benzinu, a k vytváření dalších motivačních podmínek lze konstatovat, že toto palivo se stává dostupnou a velice zajímavou alternativou klasických kapalných PHM, prakticky to dosvědčuje i 90 % meziroční nárůst vozidel s pohonem CNG, říká Josef Kastl, generální sekretář České plynárenské unie.

Nárok na snížení sazby daně se odvíjí od stáří vozidla. Až poloviční úlevu od silniční daně budou mít vozidla, které se registrovala nejpozději před třemi lety. Snížení sazby o 40 % se bude týkat vozidel, která se registrovala před 6 lety a snížení sazby daně o 25 % se bude týkat vozidel registrovaných před dalšími 36 měsíci.


Čtěte více: Spotřební daně: Nejde jen o naplnění státního rozpočtu

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).