Hlavní navigace

Podvody v přiznání u slevy na manželku? Finanční správa doměřila 7 milionů korun

2. 3. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Poplatníci dělají chybu v daňovém přiznání. Nesprávně si uplatňují slevu na manželku či manžela, Finanční správa jim doměřila daň.

Poplatníci nevědí, jak správně uplatnit slevu na manželku či manžela. Finanční správa při kontrolách zjistila, že zhruba 400 daňových přiznání z příjmů fyzických osob má slevu uplatněnou špatně.

Doměřená daň se musí doplatit

Ti, co chybovali, proto mohou nyní obdržet od Finanční správy informaci o tom, že jim bude zpětně doměřena daň. Celkově byla doměřená daň vyčíslena na 7 milionů korun, což je v průměru 17 500 korun na jedno daňové přiznání, které budou muset poplatníci doplatit. Finanční správa navíc upozorňuje, že v kontrolách bude pokračovat.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

A v čem byl konkrétně problém? Poplatníci u manželky (manžela) většinou nezahrnuli do jejich příjmů nemocenské dávky, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Mateřská navíc bývá často zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje.

A jak správně na slevu na manželku (manžela)?

Slevu na dani ve výši 24 840 Kč lze od daně odečíst na manželku (manžela) žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud její vlastní roční příjem nepřesahuje 68 000 korun. Příjmy, které se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnují, jsou taxativně uvedeny v zákoně o daních z příjmů a lze je nalézt i v Pokynu GFŘ D-22 (strana 49).Všechny ostatní příjmy musí být do vlastního příjmu manželky (manžela) započítány.

Příjmy ze závislé činnosti od zaměstnavatele, vyplacené zaměstnanci za prosinec 2015 až 
v lednu 2016, se zahrnují do vlastního příjmu manželky (manžela) ve zdaňovacím období roku 2015. Ale mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo ošetřovné vyplacené 
v lednu 2016, se započítávají do vlastního příjmu manželky (manžela) až ve zdaňovacím období roku 2016.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).