Hlavní navigace

Podvody v přiznání u slevy na manželku? Finanční správa doměřila 7 milionů korun

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Michael Hovorka

Poplatníci dělají chybu v daňovém přiznání. Nesprávně si uplatňují slevu na manželku či manžela, Finanční správa jim doměřila daň.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poplatníci nevědí, jak správně uplatnit slevu na manželku či manžela. Finanční správa při kontrolách zjistila, že zhruba 400 daňových přiznání z příjmů fyzických osob má slevu uplatněnou špatně.

Doměřená daň se musí doplatit

Ti, co chybovali, proto mohou nyní obdržet od Finanční správy informaci o tom, že jim bude zpětně doměřena daň. Celkově byla doměřená daň vyčíslena na 7 milionů korun, což je v průměru 17 500 korun na jedno daňové přiznání, které budou muset poplatníci doplatit. Finanční správa navíc upozorňuje, že v kontrolách bude pokračovat.

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, spolupracovník serveru Podnikatel.cz, daňový poradce a partner poradenské společnosti MIVO s.r.o.

 

A v čem byl konkrétně problém? Poplatníci u manželky (manžela) většinou nezahrnuli do jejich příjmů nemocenské dávky, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Mateřská navíc bývá často zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje.

A jak správně na slevu na manželku (manžela)?

Slevu na dani ve výši 24 840 Kč lze od daně odečíst na manželku (manžela) žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud její vlastní roční příjem nepřesahuje 68 000 korun. Příjmy, které se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnují, jsou taxativně uvedeny v zákoně o daních z příjmů a lze je nalézt i v Pokynu GFŘ D-22 (strana 49).Všechny ostatní příjmy musí být do vlastního příjmu manželky (manžela) započítány.

Příjmy ze závislé činnosti od zaměstnavatele, vyplacené zaměstnanci za prosinec 2015 až 
v lednu 2016, se zahrnují do vlastního příjmu manželky (manžela) ve zdaňovacím období roku 2015. Ale mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo ošetřovné vyplacené 
v lednu 2016, se započítávají do vlastního příjmu manželky (manžela) až ve zdaňovacím období roku 2016.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).