Hlavní navigace

Pokud vám do dneška nedorazila složenka k dani z nemovitostí, kontaktujte berňák

19. 5. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední složenky k dani z nemovitostí rozeslala finanční správa na začátku tohoto týdne. Pokud vám stále nedorazila, kontaktujte příslušný finanční úřad.

Splatnost daně (nebo její první části) se totiž raketově blíží. Termín vyprší na konci května.

Složenky by už měly všem dorazit

Pokud vám ani během dneška nedorazil složenka k dani z nemovitých věcí a nevyužili jste službu poslání informací o platbě e-mailem, měli byste kontaktovat příslušný finanční úřad, kde je umístěn spis. Jak totiž upozorňuje finanční správa, složenky by měly všem dorazit do 19. května. Od nás odešla dne 15.5. poslední várka složenek směrem k České poště, která zajišťuje jejich distribuci. Předpokládáme, že dnes by tudíž měly být již všechny složenky poplatníkům doručeny, potvrdila serveru Podnikatel.cz Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Celkově finanční správa rozeslala 3,3 milionu složenek. Zatímco fyzickým osobám přišly složenky do poštovní schránky, právnickým osobám dorazily informace do datových schránek. Pokud zpřístupněnou datovou schránku nemají, přišla jim běžná složenka rovněž poštou.

Daňová složenka ovšem nedorazila i některým fyzickým osobám. Kromě těch, které využívají platby prostřednictvím SIPO, šlo o ty, které se letos rozhodly využít novou službu finanční správy. Kdo chtěl, mohl se do poloviny března přihlásit k zaslání údajů pro placení daně z nemovitých věcí na e-mail. Pokud tak poplatník učinil, složenka mu nebyla poslána a informace o platbě mu dorazila pouze na e-mail.

Čtěte více: Novinka v daních: Daň z nemovitých věcí bez složenky a e-mailem

Jak lze daň zaplatit

Přestože zaplacení složenky fyzické osoby nic nestojí, jelikož se jedná o daňovou složenku, daň lze samozřejmě uhradit i dalšími způsoby. Kromě pokladny finančního úřadu můžete daň zaplatit i převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu. Údaje o bankovním účtu finančního úřadu, včetně předčíslí a kódu banky, naleznete na samotné složence. Částku celkové platby pak musíte vyplnit sami, a to podle údajů z alonže. Nově lze také využít pro placení QR kód, který je rovněž uvedený na alonži.

Jako variabilní symbol se uvádí rodné číslo poplatníka – fyzické osoby nebo IČ právnické osoby.

Konstantní symbol:

  • 1148 – při bezhotovostní platbě převodem z účtu
  • 1149 – při hotovostní platbě běžnou poštovní poukázkou
  • 0001 – při hotovostní platbě daňovou složenkou

Dokdy daň zaplatit

Pro většinu poplatníků platí, že daň musí uhradit do středy 31. května. Pokud výše daně překročí hranici 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první se musí uhradit do konce května a druhá do čtvrtka 30. listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají první lhůtu v případě částky nad 5000 korun posunutou na čtvrtek 31. srpna. Druhý termín zůstává na 30. listopadu. Pokud vyjde daň na méně než 30 Kč, není nutné ji platit. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 Kč, i kdyby vycházela nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).