Hlavní navigace

Čelíte policejní šikaně? Nebojte se podat stížnost

21. 1. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Máte hospodu či diskotéku, kterou si oblíbili policisté na tolik, že se stali vašimi nejčastějšími “návštěvníky”? Pokud na žádné pochybení nepřišli, a přesto vás opakovaně kontrolují, podejte na na stížnost, pro své kontroly musí mít totiž důvod.

Co dělat, když váš podnik zkontrolují policisté a aniž by na jakékoli provinění přišli, své návštěvy ob týden opakují? Především se nebojte stěžovat si u nadřízených orgánů, policisté musí mít pro časté kontroly pádné odůvodnění. Doufáte-li však, že se dočkáte náhrady případných škod, máte smůlu. Čtěte také: Příběhy z daňových kontrol: podvodníci i úřednická šikana

Policisté jako štamgasti

Čtenář Adam nedávno napsal do diskuzního fóra serveru Podnikatel.cz následující problém:

Mám na starosti klub s diskotékou, který funguje déle než jeden a půl roku. Klub šlapal až do nedávné doby, kdy se policii zalíbilo navštěvovat mé párty. Dvakrát po sobě přišlo něco kolem 20 policistů a vypnuli mi na hodinu a půl hudbu a tak narušili plynulý chod diskotéky. Což se mi odrazilo v návštěvnosti. Přitom jsem nedostal žádnou výzvu či postih a ve finále na nic nepřišli. Nikomu není příjemné, když na diskotéku napochoduje armáda policistů. Jednou do roka se to dá tolerovat, ovšem aby permanentně navštěvovali klub jako trhy na náměstí, je neúnosné.

Dá se nějak policejní šikaně bránit a u koho si případně stěžovat? Oprávnění Policie ČR dělat kontroly u podnikatelů vycházejí primárně ze zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky. Tuto oblast upravují i další právní předpisy, kterými jsou například zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami nebo trestní řád. Ke vstupu do klubu či na diskotéku nepotřebují policisté dle platné legislativy žádné povolení, jelikož oprávnění ke vstupu vychází přímo ze zákona o policii. Rada jiného čtenáře, který napsal “příště policii nevpusť do objektu”, tak není na místě.

 

§ 41 zákona o policii 

Vstup do živnostenské provozovny 

(1) Policista je při plnění konkrétního úkolu policie oprávněn vstupovat v živnostenské provozovně do prostor, u kterých lze mít důvodně za to, že se v nich zdržují fyzické osoby, a to i po skončení prodejní nebo provozní doby. Tím není dotčena úprava vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek.

(2) Nelze-li jinak dosáhnout splnění konkrétního úkolu policie, je policista oprávněn za účelem vstupu do živnostenské provozovny tuto provozovnu otevřít nebo jiným způsobem si do ní zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly. Kdo však tedy “přepadovky” plánuje? Podle vyjádření policie se kontrolní akce se zaměřením na prodej alkoholu mladistvým plánují jak na úrovni jednotlivých územních odborů, tak i v krajském či celorepublikovém měřítku. Česká republika se v této oblasti pohybuje na nelichotivých předních místech statistik v rámci celé Evropské unie, což nám také prováděné kontroly potvrzují, doplnil serveru Podnikatel.cz Jan Melša, tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Důvod kontroly musí policie sdělit

Přestože policisté ke vstupu do živnostenské provozovny žádné speciální povolení mít nemusí, svévolně by jednat rozhodně neměli. Policisté musí podnikatel především sdělit důvod své kontroly. Zda tedy policie dělá „razii“ z vlastní iniciativy (kontrola prodeje alkoholu osobám mladším 18 let) nebo jestli jednala například na podnět občanů, kteří si stěžovali na nadměrný hluk a rušení nočního klidu.

Ať tak či tak, v obou případech má policie právo vyžádat si po podnikatele dostatečné podmínky na to, aby kontrolu mohla provést. Konkrétně si může vyžádat vypnutí hudby či rozsvícení v případě tlumeného osvětlení. Vzhledem k nadměrné hlasitosti, která je na podobných akcích zcela běžná, může být vypnutí hudby zcela legitimním požadavkem policie, zvláště pokud prováděla kontrolu a kvůli hlasité hudbě nebylo s návštěvníky možno komunikovat, vysvětlit Michal Volný z advokátní kanceláře FABIAN & PARTNERS. Jestliže by se podnikatel rozhodl požadavku policie nevyhovět, hrozí mu za to pokuta ve výši 5000 korun. Čtěte také: Poradna: Může vás během uzavřené akce zkontrolovat hygiena?

školení červen 22 - tip do článku

Nebojte se podat stížnost

Zákon navíc nikde neupravuje frekvenci kontrol a policie tak může razii dělat klidně obden. Měla by však k tomu mít pádné důvody. Těmi může být například dříve zjištěný prodej alkoholu mladším 18 let. Zákon nepočítá s tím, že by policie byla zneužívána k šikanóznímu jednání a například konkurenčnímu boji, obrana je proto velice problematická, uvedl serveru Podnikatel.cz právník Michal Volný. Jestliže však policie při kontrole opakovaně nic nezjistí a přesto váš podnik navštěvuje jedou týdně, určitě se nebojte podat stížnost. Podle policejní prezidia je stížnost v případě zjevné šikany ze strany policistů, kteří kontrolují pravidelně jeden konkrétní podnik bez doložitelných výsledků, zcela na místě.

Na postup policistů si může majitel podniku stěžovat u jejich nadřízeného, případně na pracovišti vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství Policie České republiky, nebo se obrátit na Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR. Podnikatel též může podat podnět inspekci ministra vnitra. Jestliže navíc při kontrole způsobí policie nějaké škody, dá se uvažovat i o žalobě v rovině občanského práva. Policisté totiž při kontrole musí dbát na to, aby žádné osobě v důsledku jejich postupu nevznikla bezdůvodná újma. Co se však týče náhrady škod, například v podobě ušlého zisku, podnikatel podle odborníků příliš šancí nemá. Čtěte také: KAUZA: Firma se scientologickým pozadím pořádá ministerstvem akreditované kurzy a školila policii

 

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).