Hlavní navigace

Poradna: Chlapům lze za směnu naložit deset tun, maximálně však po padesáti kilech

2. 9. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Jestliže podnikáte v oboru, kde potřebujete od svých zaměstnanců fyzický výkon, nesmíte zapomenout na zákon. Muži mohou přenášet maximálně 50kilová břemena, ženy dokonce jen 20kilová.

Nevíte si rady? Zkuste na diskusním fóru Podnikatel.cz specializované poradny, které pomůžou zodpovědět vaše otázky. Zde je výběr nejzajímavějších témat.

Jaké je přesné znění, kolik kilo můžu zvedat v práci?

Můžete mi prosím sdělit, kolik kil můžu zvedat v práci?

Odpověď najdete v nařízení vlády 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci § 29:

(2) Hygienickými limity ruční manipulace s břemenem se rozumí hodnoty směnové průměrné a směnové přípustné přepočtené na průměrnou osmihodinovou­ směnu.

(3) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem 5 kg.

(4) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně mužem je 10 000 kg.

(5) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene ženou 3 kg.

(6) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně ženou je 6 500 kg.

(7) Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně. Častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně. Uvedená celková doba přenášení a zvedání břemene v průměrné osmihodinové směně je průměrným hygienickým limitem.

Otázka ohledně začátku pracovní doby

Mám tříletého syna, který jde letos poprvé do školky. Problém je v tom, že školka otevírá v 6:00 a ve stejnou dobu mi začíná pracovní doba, tudíž nemám jak odvést syna do školky, aniž bych přišla pozdě do práce. Zkoušela jsem se domluvit v práci o posunutí začátku pracovní doby na 7:00 s tím, že skončím o hodinu později. Vedení mi to však zamítlo. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na posunutí pracovní doby?

Podle zákoníku práce § 81 pracovní dobu sice rozvrhuje a určí zaměstnavatel, ovšem dále se v § 241 píše:

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Dotaz na zkrácenou pracovní dobu

Moje pracovní doba trvala osm hodin a pracoval jsem pět dní, po kterých následovaly dva dny volna, ale poté co nás převzala jiná firma, nám zkrátila pracovní dobu, a proto dnes pracujeme dvanáct dní po sobě jdoucích, poté máme dva dny volna a opět dvanáct dnů po sobě jdoucích, včetně sobot a neděl. Otázka zní: Můžu pracovat tolik dní v kuse, i když se jedná o zkrácenou pracovní dobu?

Poté co Vás převzala jiná firma, jste jistě podepsali nějaký dokument o úpravě pracovní doby, např. formou dodatku pracovní smlouvy. Zřejmě se jedná o nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu. Firma by vám samozřejmě měla platit příplatky za odpracované soboty a neděle. Čtěte více: Platíte zaměstnance správně za práci o víkendu?

Pokud se nezměnil celkový počet odpracovaných hodin, je logické, že kratší pracovní dobu je nutné odpracovat ve více dnech. Pracovněprávní vztah je vztahem smluvním. Zákoník práce nikterak neřeší, kolik dnů v kuse má pracovník pracovat. Popisuje pouze nárok na nepřetržitý odpočinek v týdnu.

Nepřetržitý odpočinek v týdnu:
§ 92 zákoníku práce

(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období 7 po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.

(2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.

(3) V případech uvedených v § 90 odst. 2 a u technologických procesů, které nemohou být přerušeny, může zaměstnavatel rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanců starších 18 let pouze tak, že doba nepřetržitého odpočinku v týdnu bude činit nejméně 24 hodin, s tím, že zaměstnancům bude poskytnut nepřetržitý odpočinek v týdnu tak, aby za období 2 týdnů činila délka tohoto odpočinku celkem alespoň 70 hodin.

(4) Jestliže to je dohodnuto, může být v zemědělství poskytnut nepřetržitý odpočinek tak, že bude tento odpočinek za období
a) 3 týdnů činit celkem alespoň 105 hodin,
b) 6 týdnů činit při sezónních pracích celkem alespoň 210 hodin.

Jak prodat zavedený obchod?

Deset let jsem budovala svůj zásilkový obchod,nyní vlastním dobře zavedený e-shop provozovaný na vlastní doméně. Jenže také vlastním důchodový věk a chtěla bych s podnikáním skončit. Je mi líto při představě, že mnohaletá práce přijde nazmar. Obchod bych ráda nabídla k prodeji, ale nevím, vůbec netuším, jak se toto dá provést. Podnikám jako fyzická osoba.

Prodej podniku (obchodu) upravuje obchodní zákoník § 476 až 488a. S kupujícím se sepisuje smlouva o prodeji podniku. Prodej podniku a ukončení podnikání není jednoduchá záležitost. Rozhodně bych doporučovala obrátit se na daňového nebo účetního poradce. Čtěte také: Prodám svůj podnik, zn. levně

Výpočet výše zdravotního pojištění

Jsem maminka na rodičovském příspěvku a zároveň zaměstnaná na zkrácený úvazek a přesáhnu 56 tisíc korun. K tomu zvažuji vedlejší činnost na živnosťák. Můj předpokládaný vyměřovací základ pro výpočet zdravotního pojištění je nižší než minimální vym. základ(1601 Kč), takže jej platit měsíčně prostě asi musím. Chápu to správně? Můj předpokládaný roční příjem ale bude cca 6000 Kč, tj. s celkovou platbou pojistného budu hodně v minusu. Předpokládám, že mi na konci roku nějaké zálohy na pojištění vrátí. A můj dotaz: Dá se teď již spočítat, kolik vlastně budu z toho předpokl. zisku 6000 Kč platit zdravotní pojištění? A bylo by nějak zohledněno, že jsem ještě na rodičovském příspěvku?

Výše výdělku v zaměstnání při pobírání rodičovského příspěvku není nijak omezena. Vámi uváděná částka cca 56 tisíc se týká platby sociálního pojištění při výdělku z podnikání jako OSVČ vedlejší. Pokud tuto částku výdělku z podnikání nepřekročíte, nemusíte po dobu pobírání rodičovského příspěvku platit sociální pojištění.

Výše zdravotního pojistného se bude počítat z příjmů po odpočtu nákladů. Jejich výši samozřejmě neznám. Obecně se počítá dle vzorce: 0,135 * 0,5 * (příjmy – výdaje).

Pobírání rodičovského příspěvku je zohledněno možností být OSVČ vedlejší bez povinnosti platby záloh. A to minimálně v prvním roce podnikání.

Ptejte se redakce

Otazník, vykřičník, otázka, dotaz, anketa

Stále nenacházíte odpovědi na vaše otázky? Zeptejte se redaktorů business serveru Podnikatel.cz, kteří rádi dotazy zodpoví. Položit nový dotaz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).