Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO: Poslanci přijali Janotův balíček s drobnými změnami

25. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na dnešním mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny prošel balíček úsporných opatření, který připravil ministr financí Eduard Janota. Poslanci odhlasovali komplexní dokument s mírnými pozměňovacími návrhy. Celkový deficit veřejných rozpočtů tak lehce přesáhne 162 miliard korun a bude tvořit 5,2 procent HDP.

Při schvalování balíčku se tedy podařilo dosáhnout kompromisu. Vědom si toho je i premiér Jan Fischer. Děkuji vám za něj. Ekonomika je ve skutečně vážné situaci, toto rozhodnutí jsme potřebovali, i když balíček bude mít velmi bolestivé dopady, ohodnotil výsledek dnešního hlasování.

Některé strany však otázku úsporných opatření nepovažují za uzavřenou. Podle Mirka Topolánka je to teprve základ k jednání o rozpočtu. ČSSD se také nevzdává. Věci, které se jí nyní nepodařilo do balíčku zakomponovat, zkusí brzy prosadit znovu. Jde jí zejména o zvýšení podpor v nezaměstnanosti.

Ke schválenému balíčku se vyjádřila také Unie malých a středních podniků ČR. Podnikatelé v těžké době krize sice očekávali stimul v podobě snížených odvodů zaměstnavatele za zaměstnance, ale zrušení slevy berou jako svůj vklad a nutný krok, kdy se v době krize musí utahovat na všech stranách. Rozpočtové škrty jsou výrazné, ale nutné, zhodnotil předseda Unie David Šeich a dodal také, že je dobrou zprávou, že nedojde ke zvýšení podpor v nezaměstnanosti. Stát by podle nás měl stimulovat nezaměstnané, aby aktivně hledali novou práci, rekvalifikovali se a vzdělávali. Zvýšení výplaty podpory nezaměstnaným problém neřeší, ale pouze oddaluje, doplňuje Šeich.

Společně s balíčkem schválili poslanci také čtyř procentní snížení platů ústavních činitelů.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).