Hlavní navigace

#EET neprojde, tvrdí opozice. Hodlá obstruovat, aby zákon nebyl schválen

10. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ačkoli dnešní jednání poslanecké sněmovny sice spíše připomíná zábavnou show, opozice při něm potvrdila, že hodlá obstruovat, aby #EET nebyla schválena.

Kdo dnes sledoval jednání poslanecké sněmovny, musel se místy připadat, že kouká na nějaký sitcom. Politici se totiž předháněli v „hláškách“ na adresu svých oponentů a připravili si i velké plakáty či obří makety účtenek. Vše způsobilo projednávání zákona, který má zavést elektronickou evidenci tržeb (EET). Ve vřavě bonmotů ale zaznělo i jedno důležité sdělení od opozice. Ta je totiž odhodlaná přijetí zákona blokovat a ve třetím čtení plánuje obstruovat klidně až do konce volebního období.

Čtěte také: #EET věří většina Čechů, tvrdí Babišův resort

Obří makety účtenek a cedule bavily sněmovnu

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na dopoledním jednání poslanecké sněmovny se poslanci vrátili k projednávání zákona o evidenci tržeb. Krátce po zahájení schůze vystoupil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Do jeho projevu ale vstoupil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který před řečnickým pultem pronesl dvě velké makety účtenek, které dle něj měly dokumentovat, že opozice je mimo s argumenty o sledování podnikatelů. Následovala pauza, po které si Miroslav Kalousek rýpl do Babiše: Protože tady byl skutečně mimořádný hluk, navíc tady běhali nějací demonstranti s cedulemi, tak já si to s dovolením radši vezmu ještě jednou od začátku.

Show ale zdaleka neskončila. Po svém proslovu totiž Miroslav Kalousek napsal společně s Danielem Kortem (TOP 09) na Babišovy makety, že největším neplatičem daní je Andrej Babiš. Ten následně raději makety sbalil a postěžoval si, že mu Kalousek účtenku poničil. Pan Kalousek mi poničil účtenku, je to majetek ministra financí. Vy říkáte, že to patří každému, nevím, jestli si všichni budeme psát na svoje věci, je to sprosťárna, uvedl Babiš.S cedulí se nakonec ale vytasila i TOP 09, která při dalším projevu Miroslava Kalouska vyvěsila na řečništi transparent, že „Tvoje žena neví, kolik piv vypiješ, Andrej ÁNO.“ Tento transparent následně sklidil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Čtěte také: Nejen živnostníci. Elektronické evidence tržeb se děsí i účetní

Třetím čtením zákon neprojde, slibuje opozice

Mnohem důležitější než transparenty a vzájemné pošťuchování však byla vyjádření opozice, která je dle svých slov odhodlána nenechat zákon schválit, a to za každou cenu. Už dříve totiž opozice uvedla, že pokud zákon projde prvním a druhým čtením, ve třetím bude obstruovat a normu nenechá schválit. Tyto slova opoziční poslanci dnes potvrdili. Nikdy vám nedovolíme ten zákon schválit a uvést v realitu, protože je stejně nebezpečný pro volné dýchání v téhle zemi, je stejně nebezpečný jako jeho předkladatel, uvedl Kalousek. Já předpokládám, že to třetí čtení bude trvat až do konce tohoto volebního období, takže budeme mít dost času se všemi těmi argumenty zabývat, připojil se šéf ODS Petr Fiala.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).