Hlavní navigace

Potřeba slaďování práce a rodiny roste

13. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Flexibilní formy práce byly tématem konference Gender Studies Slaďování práce a rodiny: flexibilní formy práce. Flexibilita totiž musí být oboustranná. Představu, že prototypem správného zaměstnance je takový, který je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, je třeba překonat.

Flexibilní formy práce přivedou firmě motivovanější a loajálnější zaměstnance a zaměstnankyně. Při jejich zavádění je proto zapotřebí zaměřit se na muže i ženy, na mladší i starší generaci, na všechny úrovně, nejen na management, uvedla Alexandra Jachanová, manažerka Gender Studies. Dodala, že před zaváděním konkrétních možností (mezi které patří např. pružný začátek a konec pracovní doby, zkrácený pracovní úvazek, stlačený pracovní týden, sdílený pracovní úvazek nebo práce z domova) je vhodné začít průzkumem potřeb. Často se stává, že zaměstnanci si přejí něco jiného, než si myslí zaměstnavatel. Ovšem průzkumem to nekončí. Je nutné kombinovat flexibilní pracovní režimy s dalšími iniciativami (informovanost, podpora zajištění péče o děti apod.).

Dalším významnou skupinou (o které se téměř nehovoří) je generace osob, která kombinuje zaměstnání s péčí o nedospělé děti a zároveň i o své stárnoucí rodiče. Demografická situace hovoří jasně: období, kdy jsme stále rodiči, a naši rodiče se dostávají do situace, kdy potřebují pomoc, bude čím dál tím častější a delší, uvedla Jaroslava Hasmanová Marhánková.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).