Hlavní navigace

Právní konzultace, prevence každého podnikání

13. 1. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Podnikatelé by se měli naučit více využívat služeb advokátů. Každý rok totiž přibývá zákonů a málokdo je stíhá sledovat, natož se v nich zcela vyzná.

Dokonce už i malé firmy a jednotliví podnikatelé si umí jít za svým právem. Důkazem je počet soudních sporů týkajících se podnikání, který rok od roku roste. Tento trend bude podle právních kanceláří pokračovat a podporují ho. Nejen proto, aby měly práci, ale také z toho důvodu, že je nutné umět se prát za svá práva.

Rada zkušeného advokáta se navíc nehodí jen při vzniklých konfliktech, ale i v dalších částech podnikání. Dát si schůzku s právníkem by mělo být jedním z prvních kroků každého, kdo se chce postavit na vlastní nohy. O to víc letos, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Lidé si buď firmu koupí, nebo ji nechají založit právníkem na základě vyjasnění požadavků klienta. Obvykle se s právníkem o založení firmy neradí, protože je to pro laika náročný proces, který málokdo zvládne sám, popisuje své zkušenosti advokátka Iva Frömlová.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

S právníkem už od prvního momentu

Pro začínajícího podnikatele je důležité zvolit vhodnou formu podnikání a nastavit věci tak, aby bylo vše v souladu s právním řádem. Pokud totiž podnikatel v průběhu své už zaběhnuté činnosti zjistí, že ji vykonává nezákonně, může to pro něj mít neblahé důsledky jak v ekonomické, tak v právní a lidsko – právní rovině. Dalším důležitým aspektem při začátku podnikání je skutečnost, že zakládání společnosti se často účastní více lidí. Z praxe máme zkušenosti, že vztahy mezi společníky, které se ze začátku jeví jako ideální, pak už ideální nemusí být. Proto je potřeba již od počátku jasně stanovit, jakým způsobem bude spolupráce mezi jednotlivými společníky probíhat, jaké budou mít práva a povinnosti, uvádí advokát Ondřej Bultas z advokátní kanceláře Bultas Kvítková Kareta. Porada s advokátem by měla být stejně automatická jako setkání s daňovým poradcem. Rozjezd sice bude o něco dražší, ale zato bezpečnější. Při zakládání firmy, tedy právnické osoby, je pak samozřejmě nutný i notář.


Autor: www.isifa.com

Zaplatit si právní radu není od věci. Síť zákonů je stále spletitější. 

V čem tedy může advokát podnikateli nebo malé firmě pomoci? Základem je sestavení smluv. Pokud je podnikání myšleno vážně, není radno stahovat předem sestavené vzory z neověřených internetových stránek. Dobře sestavená smlouva dokáže ušetřit náklady, které se později mohou pojit s vzniklými škodami, soudními řízeními a podobně. Podnikání bez právníka je jako lidové léčitelství. Na některé choroby lidové léčitelství stačí a na některé nikoli. Dnešní právo je natolik složité a rychle se měnící, že i právníci mají co dělat, aby stíhali sledovat vývoj psaného práva a judikatury. Právní jistota, tedy předvídatelnost práva, a morálka jsou velmi mizerné, takže podnikání bez právníka je téměř „ruskou ruletou“. Víceméně není otázkou, jestli budu mít při podnikání bez podpory právníka nějaké ztráty a problémy, ale jen otázkou kdy, jak často a jak zásadní budou moje ztráty, myslí si Zdeněk Střítecký, jednatel společnosti Podnikový právník.

2014: Přehled nových zákonů, které ovlivní podnikatele

Okruhů, kde je možné a vhodné využít právního poradenství, je celá řada. Mimo jiné se jedná o spory se zaměstnanci, vymáhání náhrady škod, obhajoba v přestupkovém řízení, spory s pojišťovnami a podobně. Především by se ale advokát měl stát jakýmsi preventivním opatřením. Dokáže podnikateli dopředu říci, jaké dopady mohou po právní stránce mít jeho rozhodnutí pro firmu. Právní kanceláře by neměly být oslovovány až v případě hrozících sporů, ale v průběhu podnikatelské činnosti k nejrůznějším konzultacím. Největší výhodu totiž firmě právník nepřináší tím, že za ni vystupuje před soudem, ale tím, že se díky jeho pohledu a radě dají eliminovat veškerá rizika a předcházet soudním sporům.

Advokát nebo firemní právník?

Nejprve je nutné si upřesnit, kdo je kdo. Advokát je specialista, kterého si firmy najímají na konzultace a především k řešení problémů. Podnikový právník je zaměstnancem firmy, vedení s ním průběžně probírá plánované kroky a jeho hlavní činností by mělo být zejména předcházení sporům. Právní služby může podnikový právník poskytovat jen jako zaměstnanec, takže pokud nemá podnikatel svého podnikového (interního) právníka, musí se o právní rady obracet na advokáty. Podnikový právník má výhodu v tom, že má znalost prostředí, je schopen si vyhledat všechny materiály. Nevýhodou je naopak to, že v případě soudního sporu je náhrada soudních výloh přiznávána jen v případě využití advokáta, nepodnikového právníka. Advokát pak na rozdíl od zaměstnance v plné výši odpovídá za to, kdyby svou nesprávnou radou klientovi způsobil újmu. Takovou odpovědnost podnikový právník, tedy zaměstnanec, nemá, připomíná advokát Jan Kareta.

Podnikový právník je pro spoustu menších firem nerentabilní. Vlastní právní oddělení proto mívají jen velké společnosti. Protože většina právních problémů v podnikání dnes pramení z úhrady faktur, respektive z neuhrazených faktur, dohlíží podnikový právník často zejména na závazkové vztahy. Podnikový právník hlídá po všech stránkách denní činnost firmy. Zná svého zaměstnavatele a jeho podnikání komplexně a v případě, že by sám nenalezl řešení právní otázky, může ji správně formulovat a položit externímu právníkovi a zase odpověď správně v praxi svého zaměstnavatele aplikovat, říká Marie Brejchová, prezidentka Unie podnikových právníků ČR.

Právní rada nemusí být levná, ale vyplatí se

V případě, kdy si firma podnikového právníka nemůže dovolit, je vhodné poohlédnout se po advokátovi na externí spolupráci. Ideálním řešením se ukázalo být například proplácení měsíčního paušálu. Firma tak má jistotu, že v případě potřeby má právní službu k dispozici a nezůstane na holičkách. Sehnat v případě potřeby rychle schopného právníka, který se orientuje v oboru, není vždy úplně snadné. Někdy není od věci zaměstnat právníka na částečný úvazek. A jsou i jiná řešení. Podle ohlasu našich klientů je velmi oceňované a často využívané pojištění právní ochrany, kdy především menší firmy přímo nezaměstnávají firemního právníka, ale v případě pojistné události se mohou obrátit na naši pojišťovnu, která uhradí náklady právní pomoci advokáta, říká Viktor Hodek, firemní právník D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

Šetřit na právních službách je jako šetřit na reklamě. Nějakou dobu to může jít, ale pozor na hrozící problémy. Ve většině firem je například nejrychleji rostoucí agendou ta, která je spojená s vymáháním pohledávek.

Právní poradenství je od letoška ještě důležitější

Na radu zkušenějších je vhodné dbát zejména od letoška, kdy vstoupil v platnost nový občanský zákoník. Mění například pravidla pro podnikání na internetu. Záleží samozřejmě na konkrétním oboru podnikání a na složitosti daného právního problému, ale obecně lze říct, že vzhledem k jeho složitosti je vyhledání právních služeb téměř nutností. Výrazněji byly sice novým občanským zákoníkem dotčeny vztahy týkající se nemovitostí a souvisejících nájemních vztahů, běžný obchodní styk do takové míry ovlivněný nebyl, ale přesto. Nový občanský zákoník je jistě pádným důvodem k oslovení advokátní kanceláře. V praxi jsou ale zatím dotazy v této souvislosti menšinovou záležitostí. Problémy se přitom jistě objeví už jen proto, že změnil po desetiletí zaběhnutá pravidla a vytvořil některé nejasnosti, co a jak se bude v praxi řešit, komentuje advokátka Iva Frömlová. Domnívám se, že zejména v počátečních letech, kdy se budou tříbit názory a nebude ještě všeobecná informovanost o změnách nebo o nových právních institutech, význam právní služby se zvýší. Doporučuji proto se zajímat o problematiku, vzdělávat se, právníka zaměstnat nebo alespoň požádat o radu advokáta, doplňuje Marie Brejchová. Vhodným pomocníkem pro podnikatele může být také pojištění právní ochrany. Problémy do podnikání totiž podle advokátů nový občanský zákoník jistě vnese. Je jen otázkou, za jak dlouho a jak velké.

A na závěr jeden tip: S dotazy se lze obracet také na Poradnu serveru Podnikatel.cz. Odpovídají na ně kvalifikovaní odborníci nejen z oboru právo.  

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).