Hlavní navigace

Přechodná období některých států stále brání volnému pohybu pracovních sil

Sdílet

Od středy do pátku proběhlo v Luhačovicích neformální setkání Rady EU pro zaměstnanost a sociální věci (EPSCO). Hlavním tématem jednání se mobilita pracovní síly a bariéry, které bránící jejímu pohybu. Mobilita pracovníků v rámci EU se pohybuje stále na nízké úrovni. Pouze 2% pracovníků EU se narodilo v jiném členském státě, než ve kterém zrovna pracuje.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový a účetní poradce

České předsednictví EU si zvýšení mobility pracovníků vytyčilo jako jeden ze svých cílů. Česko chce prosadit co největší liberalizaci pohybu volných pracovních sil v rámci celé EU. Současná přechodná období některých zemí dopadají podle řady odborníků negativně na celoevropský trh práce. Čtěte více: Podnikatele předsednictví moc nezajímá, ale může jim prospět.

Konference se mimo jiné zúčastnili Vladimír Špidla, komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, Emilio Gabaglio, předseda Výboru pro zaměstnanost, Leila Kurki, předsedkyně Sekce EHSV pro sociální věci a občanství, Nikolaus Van der Pas, generální ředitel DG EMPL, Jorgen Ronnest, předseda Výboru BUSINESSEUROPE pro sociální věci, a Marie Helena André za Evropskou odborovou konfederaci (ETUC).

Současná situace se musí stát katalyzátorem strukturálních reforem v zájmu posílení dlouhodobého růstového potenciálu cestou zlepšení struktury ekonomiky a pracovních trhů, řekl například na setkání Jorgen Ronnest.

EBF2020-tip-early-cena-mall-heureka-alza-kosik

Tuzemské firmy by uvolnění pracovních bariér uvítaly. Svaz průmyslu a dopravy ČR explicitně vítá úsilí odstranit stávající bariéry omezující volný pohyb pracovních sil a podpořit profesní, geografickou a sociální mobilitu v Evropě, což by posílilo konkurenceschopnost evropských podniků v globálním prostředí, uvedla Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce evropských záležitostí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Německo a Rakousko však asi i tak využijí možnost uplatnit přechodné období pro svůj pracovní trhu až do roku 2011. Naopak Dánsko oznámilo, že svůj trh práce otevře v květnu zbytku EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).