Hlavní navigace

Přechodná období některých států stále brání volnému pohybu pracovních sil

25. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Od středy do pátku proběhlo v Luhačovicích neformální setkání Rady EU pro zaměstnanost a sociální věci (EPSCO). Hlavním tématem jednání se mobilita pracovní síly a bariéry, které bránící jejímu pohybu. Mobilita pracovníků v rámci EU se pohybuje stále na nízké úrovni. Pouze 2% pracovníků EU se narodilo v jiném členském státě, než ve kterém zrovna pracuje.

České předsednictví EU si zvýšení mobility pracovníků vytyčilo jako jeden ze svých cílů. Česko chce prosadit co největší liberalizaci pohybu volných pracovních sil v rámci celé EU. Současná přechodná období některých zemí dopadají podle řady odborníků negativně na celoevropský trh práce. Čtěte více: Podnikatele předsednictví moc nezajímá, ale může jim prospět.

Konference se mimo jiné zúčastnili Vladimír Špidla, komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, Emilio Gabaglio, předseda Výboru pro zaměstnanost, Leila Kurki, předsedkyně Sekce EHSV pro sociální věci a občanství, Nikolaus Van der Pas, generální ředitel DG EMPL, Jorgen Ronnest, předseda Výboru BUSINESSEUROPE pro sociální věci, a Marie Helena André za Evropskou odborovou konfederaci (ETUC).

Současná situace se musí stát katalyzátorem strukturálních reforem v zájmu posílení dlouhodobého růstového potenciálu cestou zlepšení struktury ekonomiky a pracovních trhů, řekl například na setkání Jorgen Ronnest.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Tuzemské firmy by uvolnění pracovních bariér uvítaly. Svaz průmyslu a dopravy ČR explicitně vítá úsilí odstranit stávající bariéry omezující volný pohyb pracovních sil a podpořit profesní, geografickou a sociální mobilitu v Evropě, což by posílilo konkurenceschopnost evropských podniků v globálním prostředí, uvedla Vladimíra Drbalová, ředitelka Sekce evropských záležitostí Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Německo a Rakousko však asi i tak využijí možnost uplatnit přechodné období pro svůj pracovní trhu až do roku 2011. Naopak Dánsko oznámilo, že svůj trh práce otevře v květnu zbytku EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).