Hlavní navigace

Přehledy musí řešit i OSVČ, které nepodávaly daňové přiznání

27. 3. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Přestože některé OSVČ nemusí podávat daňové přiznání, přehledům pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ se zpravidla nevyhnou. U nich totiž nezáleží na výši příjmů.

Zatímco daňovému přiznání se řada OSVČ vyhne, přehledy musí podat prakticky každý podnikatel. Přehledy o příjmech a výdajích se týkají všech OSVČ, které alespoň část roku formálně podnikaly. Nezáleží tedy na příjmech jako u přiznání. Přehledy tak podávají i podnikatelé, kteří nevydělali ani korunu, zároveň však nepřerušili nebo neukončili činnost. 

Přehledy podávají i OSVČ, které neřešily přiznání

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Přehledy se týkají i OSVČ, které nepodávaly přiznání.

Daňové přiznání sice podává oproti loňsku více lidí, a to včetně zaměstnanců, existuje ale i mnoho OSVČ, které se jím zabývat nemusí. Jedná se o podnikatele, jejichž příjmy, které patří do předmětu daně z fyzických osob, nepřekročily hranici 15 000 korun. Do těchto příjmů se nepočítají příjmy osvobozené od daně ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Pokud ale podnikatel vykazuje daňovou ztrátu, musí podat přiznání i v případě, že jeho příjmy nedosáhly požadované hranice 15 000 korun.

Čtěte více: Daňové přiznání se letos týká více lidí. Víme, kdo ho musí podat a kdo nikoli

Pro podávání přehledů ale platí jiné podmínky. Podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) musí všechny OSVČ, které alespoň po část kalendářního roku vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost. To platí i pro ty OSVČ, které v loňském roce oznámily ukončení samostatné výdělečné činnosti. K 31. prosinci 2013 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) 977 228 OSVČ, ale přehled o příjmech a výdajích za rok 2013 by ve skutečnosti mělo odevzdat více než milion osob, upřesnila Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Na rozdíl od daňového přiznání se nebere v potaz výše příjmů a přehledy podávají i OSVČ, které neměly v loňském roce žádné příjmy nebo měly příjmy do 15 000 korun. Pokud je tedy podnikatel registrován na ČSSZ a zdravotní pojišťovně, musí podat přehledy, i když celý rok fakticky nepodnikal. V přehledu se uvedou příjmy a výdaje nulové. Těm, kteří vědí, že v daném roce nebudou nijak vydělávat, se proto vyplatí činnost přerušit nebo případně ukončit. Jak upozorňují zdravotní pojišťovny i ČSSZ, často se stává, že podnikatel přerušení činnosti neoznámí a zapomene přehledy podat. Kromě pokuty mu hrozí i to, že mu bude dopočítáno pravděpodobné pojistné. Zapomnětlivci však nemusí panikařit, zdravotní pojišťovna i ČSSZ vás zpravidla nejprve vyzve dopisem, abyste svoji povinnost splnili. Teprve, když podnikatel výzvy ignoruje, přicházejí na řadu sankce.

Čtěte také: Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu

Změny nezapomeňte nahlásit

Jestliže OSVČ přeruší svoji samostatně výdělečnou činnost, musí to zdravotní pojišťovně nahlásit do 8 dnů a příslušné SSZ do osmého dne následujícího kalendářního měsíce po přerušení nebo ukončení činnosti. Výjimkou je však  oznámení zániku důvodu pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, které je OSVČ povinna učinit nejpozději při podání přehledu, upozorňuje ČSSZ na svém webu. Samotné odhlášení z pojistného pak lze učinit i skrze živnostenský úřad. Pokud podnikatel přerušil svoji činnost už v roce 2012, za rok 2013 přehled podávat nemusí. Přehledy rovněž nepodávají lidé, kteří měli příjem z pronájmu majetku dle § 9 zákona o daních z příjmů.

Dokdy se přehledy musí podat

Podnikatelé vyplňující daňové přiznání musí oba přehledy odevzdat do jednoho měsíce od doby, kdy měli podat daňové přiznání. Jestliže nevyužívají služeb daňového poradce, končí jim lhůta pro podání přehledu v pátek 2. května 2014. Pokud OSVČ pomáhá daňový poradce, termín se posouvá o tři měsíce na pátek 1. srpna 2014. Do konce dubna ale podnikatel musí tuto skutečnost doložit zdravotní pojišťovně a ČSSZ.

Najděte si svého daňového poradce

Vyzkoušejte novou databázi daňových poradců. Přehledně řazeno podle kraje působnosti, oboru specializace i jazykových možností. Získejte kontakt ihned. Uložte si do záložek: www.podnikatel.cz/danovi-poradci/

OSVČ, které daňové přiznání nepodávaly, mají pro odevzdání přehledů odlišné termíny. Přehled pro ČSSZ stačí podat čtvrtka 31. července 2014. Pro přehled pro zdravotní pojišťovnu ale platí dřívější termín, a to úterý 8. dubna 2014.

Čtěte více: Máme komplexní kalendář daně z příjmů a pojištění pro OSVČ v roce 2014

Za den podání přehledu se bere den, kdy OSVČ pošle přehled poštou, osobně odevzdá příslušné pojišťovně/ČSSZ nebo ho podá elektronickou formou. Původně to vypadalo, že OSVČ budou muset podávat přehledy pro ČSSZ elektronicky, nakonec však došlo k odložení této povinnosti. U zdravotních pojišťoven hrozí při zpoždění pokuta až ve výši 50 000 korun a u ČSSZ 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun). Jak již bylo řečeno výše, zdravotní pojišťovny i ČSSZ sankce neudělují automaticky, nýbrž většinou nejprve upozorní na pochybení a vyzvou k nápravě.

Doplatky se řeší do 8 dnů od přehledu

Co se týče doplatků pojistného, musí OSVČ peníze uhradit do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. To znamená, že pokud podnikatel podá přehled v poslední možný den, 2. května, musí pojistné doplatit do 10. května. V případě, že ale přehled odevzdala například už 3. března, měla za povinnost uhradit nedoplatek do 11. března.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).