Hlavní navigace

Přináší nová jarní energie větší chuť začít podnikat? Na úřadech je zatím klid

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Po temné zimě přichází nový příliv energie. Ta se odráží téměř v každé oblasti života. Jak je to s podnikáním? Mají lidé více chuť pouštět se do byznysu?
Jana Knížková 12. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každé roční období má své. Přechod ze zimy na jaro je ale nejintenzivnější. Objevuje se nová energie, chuť zkoušet nové věci, plánovat. Má to všechno vliv třeba právě i na odhodlání plnit si své sny a začít podnikat?

Čtěte také: Počet OSVČ hlavních klesá už třetí rok v řadě. Může za to nepřátelská atmosféra?

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Obecně lze říci, že na jaře přichází po zimě energie probouzející k životu. Zda to ale má vliv na odhodlání podnikat, se neodvažuji zhodnotit, jde totiž o dlouhodobý proces. Navíc, každý člověk je jedinečný a tak i jeho start má mnoho podob, říká Blanka Junová, lektorka, průvodkyně, koučka v jedné osobě.

Mohlo by se hodit: Základní manuál pro rozjezd: Jak si založit živnost

Že by se dveře na živnostenských úřadech na prahu jara zrovna netrhly, se obecně říci nedá. Zástupy zájemců nejsou o nic delší než kdykoli v jiném ročním období. Živnostenské úřady však shodně uvádějí, že na začátku jarního období mají lidé nejvíce zájem o živnosti volné. Lidé mají největší zájem o živnost volnou. V této živnosti je schováno zprostředkování služeb, obchod a pomocné stavební práce, tedy skrývá se zde více činností. Navíc není k udělení této živnosti nutná žádná odbornost, prozradila serveru Podnikatel.cz mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer

Podobnou zkušenost mají také v Plzeňském kraji. V současné době je nejvíce ohlašováno volných živností – zejména obchodních živností, ale též řemeslných živností stavebních a lehce se zvýšil nyní i zájem o hostinské živnosti, což může být i sezónním vlivem, potvrdil Jiří Špak z Magistrátu města Plzně.

Jaro jako start sezónních prací

A možná právě sezónnost hraje na začátku jara největší roli. Lidé se vracejí k živnosti, kterou během zimních měsíců pozastavili, protože ji nemohli vykonávat: Dochází k tomu, že jakmile to počasí dovolí, podnikatelé podnikající v sezónních činnostech začnou svoje živnosti obnovovat. V převážné většině případů jde o stavební řemeslné živnosti – zednictví, tesařství, klempířství, nebo živnost volná, v rámci které jsou vykonávány pomocné stavební práce apod., prozradil pro server Podnikatel.cz vedoucího živnostenského úřadu v Jihlavě Jan Kubišta.

Seznam živností, o které je aktuálně největší zájem na Jihlavsku
Masérské, rekondiční a regenerační služby
Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení
Pedikúra, manikúra
Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru
Silniční motorová doprava – nákladní provozovaná vozidly nebo jízdními soupravami o největší povolené hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny, jsou-li určeny k přepravě zvířat nebo věcí
Truhlářství, podlahářství
Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti turistiky, cykloturistiky, plavání, juda, lyžování, snowboardiingu, bruslení
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).