Hlavní navigace

Připravte si peněženky, zdražování bude vyšší. Říká nově vláda

19. 7. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Situace kolem DPH je zase plná otazníků. Už neplatí předchozí odsouhlasený návrh na jednotnou sazbu, Kalousek chce vyšší daň. A tentokrát se neschovává za důchodovou reformu, tentokrát jde prý o snížení schodku.

Jako na houpačce se pohybují změny kolem sazby DPH. To co platilo včera, dnes už neplatí, protože se vracíme k tomu, co platilo před včerejším dnem. I tak by se dala popsat naprosto chaotická situace kolem vývoje daně z přidané hodnoty. Český volič se už smířil s tím, že sazba půjde nahoru, že mu možná i základní potraviny zdraží a někteří podnikatelé budou muset oželet část svých marží, jenže opět nevíme o kolik. Proč? Protože vláda mění své rozhodnutí vždy po dvou měsících. Jako by s každým novým návrhem připravovala živnou půdu pro to, že český volič bude platit jako mourovatý a na jakékoli úlevy bude muset zapomenout. O ničem takovém samozřejmě v předvolebních slibech neslyšel, i když počítal s tím, že si opět bude muset utáhnout opasky. Sami politici si přitom opasky neutahují. Mnozí z nich si korýtka plní z dodatečných příjmů a kšeftů, jejichž seznam pravidelně zdobí hlavní strany předních deníků.

Nový návrh na opětovnou změnu v oblasti DPH přišel z ministerstva financí. To najednou zjistilo, že pokud nenajde dodatečné příjmy či nebude razantně škrtat, schodek státní kasy bude hluboký. Škrtat se ministerstvu příliš nechce, za chvíli totiž nebude kde škrtat, a tak přišlo s novým záměrem zvýšit DPH na jednotných 19 %. Přitom ještě před dvěma měsíci vláda jednomyslně odsouhlasila, že DPH se sjednotí pouze na 17,5 %. Tehdy bylo zvýšení daně argumentováno tím, že se musí najít peníze na důchodovou reformu: Veškeré prostředky, které budou získány sjednocením sazeb daně z přidané hodnoty, budou využity důsledně a výlučně pouze v rámci důchodové reformy a v rámci důchodového systému, ujišťoval voliče premiér Petr Nečas ve svém úplně prvním projevu ke zvýšení sazeb DPH. Teď už se o důchodové reformě nemluví, nyní se skloňuje schodek státního rozpočtu.

Na co tedy skutečně půjdou příjmy ze zvýšené DPH, přestává být již nyní transparentní. Jak si může být český volič jistý, že vybrané peníze nepůjdou nakonec jen na umáznutí schodku, který ostatně vzrůstá tím, že se Česko zbytečně rychle zadlužilo a jen na úrocích zaplatí v příštím roce přes 70 miliard korun. Slib vlády, že zvýšená sazba DPH povede určitě k získání prostředků pro důchodovou reformu, zůstává v současném chaosu už jen vyřčeným slibem a ten vláda zatím nikdy nedodržela, pokud se podíváme právě na vývoj situace kolem DPH.

O zvýšení DPH se začalo hovořit letos v březnu. Vláda upozornila, že musí najít peníze na důchodovou reformu, která je prostě nutností. Se zvýšením DPH slibovala zaměstnavatelům, že jim klesne pojistné za zaměstnance o 1,8 %. Po hádkách s vládními rebely z Věcí veřejných nakonec došla i k závěru, že jednotná sazba přece jen jednotnou nebude a že v dolní sazbě zůstanou některé ze základních potravin, tedy chleba, zelenina, mléko nebo ryby. Nová DPH měla podle těchto představ začít platit již od příštího roku. Čtěte první návrh DPH

Dva měsíce na to se situace radikálně obrátila. Vláda odsouhlasila návrh, kdy se zavede jednotná sazba ve výši 17,5 %. Ta ale neměla začít platit již v příštím roce. Nejdříve mělo dojít ke zvýšení dolní sazby DPH na 14 % a teprve až o rok později mělo dojít ke sjednocení na 17,5 %. O nějakých výhodách pro zaměstnavatele se už nemluvilo, nově se hovořilo pouze o zvýšení slevy na dani na jedno vyživované dítě tak, aby rodiny novou situaci ustály. Čtěte druhý návrh DPH

Další dva měsíce utekly a na stole je zase nový návrh. Sjednocení sazby DPH na 19 % s tím, že by se jí netýkaly 3 výjimky: léky, knihy a noviny. Proč zrovna knihy a noviny, šéf resortu Miroslav Kalousek nevysvětlil. Zřejmě jen podlehl lobbistickému tlaku vydavatelů. Jejich unie ještě v březnu přinesla chabou argumentaci, že vyšší DPH způsobí výrazný nárůst cen tisku, což bude mít negativní vliv na vývoj mládeže a že v některých evropských zemích tisk nepodléhá DPH vůbec. Zřejmě je mravní vývoj mládeže, která stejně tisk nečte a většinu svého času tráví na internetu, pro Kalouska opravdu důležitý.

Svůj záměr bude nyní muset velmi tvrdě obhajovat. Na zadní se totiž opět postavily Věci veřejné, které se spíš veřejným odporem snaží odvrátit pozornost od svých skandálů. Další vývoj je tedy absolutně nejasný i po včerejším neúspěšném jednání K9. Jedno však český volič ví jistě, že nový návrh nebude konečný. Česká politika a její představitelé s námi houpají, otázkou je, jak dlouho se houpat necháme.

Autor je šéfredaktorem serveru Podnikatel.cz

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).