Hlavní navigace

Na vyšší DPH dojedou také OSVČ, přijdou zhruba o šest stovek měsíčně

1. 3. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Návrhy na sjednocenou DPH provázejí zmatky. Politici jsou opět v křížku kvůli produktům, které ponechat kvůli sociálně slabším v nižší sazbě. Jedno je ale jisté, zvýšenou DPH pocítí nejvíce také OSVČ.

Náklady na koaliční návrh kolem zvýšené DPH, která by měla přinést příjmy do penzijního systému, ponesou kromě důchodců všichni. Změny se proto dotknou i OSVČ. Jak vyplývá z výpočtů Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), na daňové změny v oblasti DPH nejvíce dojedou zaměstnanci s vyšším vzděláním a právě osoby samostatně výdělečně činné. Ty by měly z dlouhodobého hlediska přijít měsíčně až o 600 korun. Čtěte více: Důchodová reforma sjednotí sazby DPH. To přinese zdražení

Návrhy na vyšší DPH nejsou stále konečné

Proč se vlastně mají sazby DPH sjednotit? Odpověď je jednoduchá. Vláda potřebuje balík peněz na připravovanou důchodovou reformu, bez níž by dnešní pracující člověk čekal ve stáří na důchod jen marně. DPH přesto nebude jednotná u všeho. Věci veřejné si v rámci koaličních dohod prosadily, aby ve snížené sazbě zůstaly tzv. základní potraviny, tedy chleba, zelenina, mléko nebo ryby. Jenže v tomto ohledu panuje trochu zmatek, zda by se snížená sazba vztahovala i na další produkty, jako jsou například hranolky nebo rybí prsty, což může na nákupním seznamu představovat až stovky dalších položek. Horká debata se proto v tomto ohledu očekává na půdě ministerstva financí.

Navíc zatímco ještě minulý týden se hovořilo o tom, že ve snížené sazbě zůstanou právě pouze tyto základní potraviny, během víkendu se rozvířila vlna kolem toho, zda v nižší sazbě neponechat také knihy nebo teplo. Teplo v nižší sazbě by ostatně podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek, který Hospodářským novinám potvrdil, že si takovou variantu umí představit, avšak za podmínky, že nižší DPH se nebude týkat potravin, ale právě tepla, což by podle něj dávalo větší logiku pro sociálně slabší. Čtěte více: Odpočet DPH půjde nejdříve v období, kdy vám dorazí faktura

Některé potraviny v nižší sazbě DPH

Co nakonec v nižší sazbě DPH zůstane, tak stále není jisté. Začínají se ozývat profesní asociace, které zvýšenou DPH u svého byznysu odmítají. Jedna z prvních byla i Potravinářská komora. Ta upozornila, že pokud by se vyšší DPH promítla do všech potravin, vedlo by to k poklesu prodeje potravin a zároveň by se snížil i podíl českých výrobků: Zkušenosti Slovenska s přijetím jednotné sazby DPH jsou silně záporné a blíží se katastrofickým scénářům. Došlo k propadu prodeje a výroby u jednotlivých potravinářských komodit až o 30 % se všemi ekonomickými a sociálními dopady na výrobce i obchodníky, upozornila mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Ta zároveň připomněla, že pokud se ve snížené sazbě zachovají základní potraviny, je právě nutné řešit, které z nich to budou a jak to ovlivní i produkty, které mají obsah podílu těchto potravin: Vyvstává zde celá řada otázek, které by si zasloužily odbornou, a ne pouze politickou diskuzi: mléčné výrobky – proč pouze konzumní mléko, jehož spotřeba trvale klesá a lze předpokládat, že ani toto opatření tento vývoj nezmění. Nezpracovaná zelenina – proč ne i nezpracované ovoce mírného pásma? upozorňuje Večeřová.

Otázkou také zůstává, zda se vyšší DPH u potravin bez výjimky skutečně projeví v konečných cenách u obchodníků. Jak předpokládá premiér Petr Nečas, změny by mohly být minimální a mohly jít na úkor marží obchodníků. To ostatně serveru Podnikatel.cz potvrdila i Dana Dvořáková ze společnosti Ahold provozující síť obchodů Albert: Budeme se snažit, aby ceny pro koncového zákazníka zůstaly na stejné úrovni. Bude však také záležet na tom, jak se zachová trh, připomíná Dvořáková.

Kritické hlasy z řad dalších obchodníků však namítají, že dříve či později se vyšší DPH do konečných potravin stejně promítnou a vyšších cen nemusejí být ušetřeny ani ty základní.

Poradna: Poklop, Navrátil

Zeptejte se na důchodovou reformou a vyšší DPH

Jak budou vypadat vaše důchody v novém? A jak se nás dotkne vyšší sazba DPH? Zeptejte se Aleše Poklopa, ředitele Penzijního fondu České spořitelny a Davida Navrátila, hlavního analytika České spořitelny. Položit nový dotaz

Nižší sazba DPH i pro tisk a knihy?

V tomto ohledu proto panuje stále nejasnost, zda vůbec sníženou sazbu DPH ponechat. IDEA totiž připomíná, že nižší sazbu dnes využívají lidé spíše s vyšším příjmem: Sníženou sazbou DPH je nyní zdaněna řada zboží a služeb, na které bohatí utrácejí větší procento svých příjmů než chudí. Zejména byty v novostavbách, práce spojené s rekonstrukcí bytu a domu, knihy a kulturní akce. A to si právě dobře uvědomil i ministr kultury Jiří Besser, který se shoduje s názory své mateřské strany TOP 09, která by v nižší sazbě DPH právě ponechala knihy a tisk. Nahrává tomu ostatně i vyjádření Unie vydavatelů, která se proti zvyšování DPH ohradila. Argumentuje tím, že vyšší DPH způsobí výrazný nárůst cen tisku a přitom hází do veřejné diskuze, jaký negativní vliv to může mít i na vývoj mládeže. Zároveň připomíná, že daň z přidané hodnoty na tisk se v některých evropských zemích neuvaluje vůbec: Prodej tisku je zařazen do pásma snížené sazby DPH ve většině zemí Evropské unie nebo pro něj v některých zemích platí dokonce sazba nulová, stojí v oficiálním tiskovém prohlášení Unie vydavatelů.

Nižší sociálko, vyšší příjem

Se zavedením jednotné sazby DPH by mělo souviset i snížení pojistného na straně zaměstnavatele o 1,8 %. To by v konečném měřítku přineslo úspory jak firmám tak i zaměstnancům a zmírnilo by to i dopady v oblasti daně z přidané hodnoty. Jak připomíná IDEA, která spadá pod Národohospodářský ústav Akademie věd ČR, úsporu by si však rozdělili jak zaměstnanci tak i firmy přesně na půl: Při snížení pojistného (placené zaměstnavatelem) se tak krátkodobě zvýší čistý zisk zaměstnavatelů. Sníží se ale superhrubá mzda, díky čemuž zaměstnanci budou platit nižší daň z příjmu a jejich čistý příjem se zvýší, upozorňují autoři studie Libor Dušek a Petr Janský.

Toto zvýšení ale bude z dlouhodobého hlediska nepatrné, přičemž zaměstnanci zároveň musejí počítat se zvýšením svých výdajů. A nejvíce na tom prodělají zaměstnanci s nejvyšším vzděláním. Ušetřeny však nezůstanou ani osoby samostatně výdělečně činné. Ty by v krátkodobém hledisku měly přijít měsíčně o 517 korun měsíčně, v dlouhodobém to už je o 568 korun měsíčně. Procentně se tak jejich výdaje měsíčně zvýší v dlouhodobém výhledu o téměř dvě procenta (1,89 %). Čtěte více: Uvažujete o přechodu na paušální výdaje? Poradíme vám

Výdaje u DPH

Zdroj: IDEA

Zajímavostí však je, že v krátkém období jsou relativně zvýhodněny domácnosti podnikatelů: Jejich reálný příjem klesá o 1,73 % , relativně znevýhodněni jsou pak nezaměstnaní. Jejich reálný příjem klesá o 2,77 %, píše se ve studii.

Kam poputují peníze vybrané z DPH

Nejasné je také to, kam vlastně peníze vybrané z vyšší DPH poputují. Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci zdůraznil, že všechny půjdou na důchody: Veškeré prostředky, které budou získány sjednocením sazeb daně z přidané hodnoty, budou využity důsledně a výlučně pouze v rámci důchodové reformy a v rámci důchodového systému, zdůraznil premiér. Jenže to není až tak pravda. Část peněz totiž půjde i na vykrytí výpadků ve státní kase. Čtěte více: Velký rozcestník nových zákonů a změn v roce 2011

Vyvedení 3 % pojistného, které si zaměstnanci budou dobrovolně posílat do penzijních fondů, sníží podle ekonomů příjmy rozpočtu o téměř 18 miliard korun. Pokud by měly peníze vybrané navíc z DPH sloužit pouze pro penzijní reformu, stačilo by podle IDEA zvýšit jednotnou sazbu DPH pouze na 18,4 procent. Díky tomu, že se sazba zvýší až na 20 %, bude mít stát k dispozici dalších 12 miliard korun navíc. Ty slouží pouze ke snížení deficitu veřejných rozpočtů. Deficit je třeba snižovat a zvýšení DPH je jedním z možných opatření. Ale stejně tak jsou možná i jiná opatření, z nichž žádné nesouvisí s penzijní reformou, uzavírají své zjištění autoři studie Libor Dušek a Petr Janský.

Pokud se vládní koalice nakonec shodne, jak v praxi bude aplikována jednotná sazba DPH, mohla by začít platit již v posledním čtvrtletí tohoto roku. Nejzazším termínem je však podle vlády 1. leden 2012.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).