Hlavní navigace

Přepisujte cenovky, třetí sazba DPH je na zdárné cestě ke schválení

17. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Desetiprocentní sazba DPH bude zřejmě schválena. Poslanci dnes předlohu odeslali do třetího čtení. Platit by měla od nového roku.

Otazníky nad třetí sazbou DPH budou zřejmě brzy minulostí. Jasnou odpovědí se nabízí schválení desetiprocentní sazby, která se bude vztahovat na knihy, léky a kojeneckou výživu. Doplní tak stávající základní sazby 21 % a sníženou sazbu 15 %.

Čtěte také: Nová snížená sazba DPH je na spadnutí. Sjednocená sazba zapomenuta

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Knihy, léky a dětská výživa se dočkají třetí sazby DPH. 

Cílem nové sazby je snížení cen pro koncové spotřebitele. Zavedením snížené sazby vláda pomáhá rodinám s dětmi, seniorům a nemocným lidem, kteří byli v roce 2012 poškození nespravedlivým rozhodnutím Nečasovy vlády, která DPH ve jménu škrtací politiky bez ohledu na důsledky a dopady na občany zvýšila, uvedl už dříve premiér Bohuslav Sobotka.

Již dříve jsme psali: Babiš prosazuje třetí sazbu DPH, za ideální stav ale považuje pouze sazby dvě

Třetí sazba DPH má řadu kritiků, mezi které patří například exministr financí Miroslav Kalousek. Ten od samého počátku návrh považuje za nesmyslný. Navrhuje převést do nové sazby všechny položky ze současné snížené 15% sazby. 

O zavedení další sazby DPH není zcela přesvědčen ani ministr financí Andrej Babiš. Podle něj je existence tří sazeb příliš.Do budoucna je jeho cílem vrátit se opět na sazby dvě Jak už také dříve komentoval: Pokud budeme mít pocit, že bychom mohli snížit tu sazbu z 15 na 10 znovu, a měli bychom znovu jen dvě sazby, tak to by byl ideální stav. To uvidíme někdy v roce 2016, tedy pokud tady ještě budeme a budeme to řešit v kontextu chorvatského modelu. Ale určitě by to bylo ideální, a to by možná pomohlo i zjednodušit celkově.

Čtěte také: Třetí sazba DPH má činit 10 %. Čtěte, jaké všechny položky do ní spadnou

Součástí novely zákona je i mimo jiné zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 % od roku 2016. Vláda tím chce zabránit zvýšení daně na potraviny a sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).