Hlavní navigace

Přiznání lze podat do 18. srpna, přehled OSVČ u zdravotka ale už do 3. srpna

12. 6. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ministerstvo financí sice opětovně prodloužilo lhůtu pro podání přiznání až na 18. srpna, ministerstvo zdravotnictví však neposune termín pro přehledy.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu tak bude nutné podat do 3. srpna, tedy v dřívějším termínu než samotné daňové přiznání. U sociálního pojištění je situace prozatím nejasná.

Jak vypadají standardně lhůty u daně a pojistného

Daňové přiznání k dani z příjmů, pokud OSVČ nepomáhá daňový poradce, se standardně podává do začátku dubna. Letos se mělo jednat o středu 1. dubna. Podnikatelé, kterým s přiznáním pomáhá daňový poradce, pak mají lhůtu o tři měsíce prodlouženou a přiznání měli letos původně odevzdat do středy 1. července. Už řadu let nicméně platí pětidenní „doba hájení“, během které se mohou OSVČ s přiznáním beztrestně opozdit. Podle daňového řádu totiž začíná nabíhat penále až od 6. dne a činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, maximálně ale 5 % stanovené daně (s tím, že tato částka nesmí být vyšší než 300 000 Kč). V případě, že výše pokuty nepřekročí 200 korun, správce daně penále nepředepíše.

Pokud OSVČ vyjde v přiznání nedoplatek na dani, měla by jej uhradit ve stejné lhůtě, jako podá přiznání, původně tedy do 1. dubna (1. července v případě podnikatele s daňovým poradcem). Také u termínu doplatku ale platí toleranční doba, kdy se lze beztrestně opozdit, protože úroky z prodlení začínají nabíhat až pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti.

Oba přehledy, tedy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení, se běžně podávají nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy podnikatelé mají podat daňové přiznání. OSVČ bez daňového poradce tak měly letos přehledy odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Vzhledem k tomu, že 1. května je svátek a následující dva dny víkend, měly mít OSVČ čas do pondělí 4. května. Pokud OSVČ použijí služeb daňového poradce, měla jim lhůta vypršet 3. srpna.

Pokud OSVČ vyjde v přehledu nedoplatek pojistného, tak platí, že musí být uhrazen do 8 dnů od reálného odevzdání přehledů. Jestliže podá OSVČ přehled 3. srpna, musí pojistné zaplatit do 11. srpna.

Daňové šablony ke stažení

Koronavirus přinesl odklad o tři měsíce

V důsledku koronakrize však ministerstvo financí v březnu schválilo prominutí pokut za pozdně podané daňové přiznání a také doplatek daně z příjmů, a to na 3 měsíce od 1. dubna. Podnikatelé tak dostali možnost daňové přiznání beztrestně podat a daň doplatit do 1. července 2020 včetně. Odpustek nicméně měl platit jen v případě, pokud by podnikatelé přiznání a doplatek stihli v termínu 1. července podat a zaplatit. Pokud nikoli, sankce by se počítala už od dubna.

Na posun lhůty zareagovaly i zdravotní pojišťovny a Česká správa sociálního zabezpečení, respektive příslušná ministerstva a odsunuly se i lhůty pro podání přehledů na 3. srpna. Zatímco ministerstvo zdravotnictví připravilo posun v podobě zákona, ministerstvo práce a sociálních věcí zvolilo podobnou možnost jako ministerstvo financí a oznámilo, že do 3. srpna se nebudou dávat pokuty za pozdní podání.

Čtěte více: Podat přehled ČSSZ a doplatit pojistné je možné do 3. srpna, penále vám nehrozí 

Odkladem přiznání na červenec a přehledů na srpen se tak pro letošek srovnaly lhůty pro OSVČ bez daňových poradců a pro OSVČ s daňovými poradci (s rozdílem ohledně možnosti beztrestného opoždění a také výše sankce)

Ministerstva si přehazovala odpovědnost

Ministerstvo financí nicméně před několika dny překvapivě opět odsunulo lhůtu pro podání daňového přiznání, a to až na 18. srpna. Podobně jako v předchozím balíčku tak ministerstvo učinilo rozhodnutím o plošném prominutí pokuty za opožděné podání přiznání a úroků z prodlení. Datum 18. srpna bylo zvoleno s ohledem na prodloužení lhůty pro projednání řádné účetní závěrky korporací. Opět nicméně platí, že v případě, pokud by podnikatelé přiznání a doplatek nestihli v termínu 18. srpna podat a zaplatit, sankce se jim budou počítat už od dubna.

Čtěte více: Další odklad, daňové přiznání za rok 2019 bude stačit podat do 18. srpna

Přehled u sociálka se zatím řeší

Zatímco lhůta pro přiznání se opět odsunula, o přehledech nepadlo v mediálních výstupech ministrů ani slovo. Server Podnikatel.cz proto oslovil ministerstvo zdravotnictví (MZ), ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstvo financí (MF), dokdy a zda vůbec se posouvají i lhůty pro podání přehledů. U sociálního pojištění se situace ještě řeší. S tímto dotazem se na nás obrátilo více novinářů. Jakmile budeme mít odpověď k dispozici, ihned vám ji zašleme, uvedla serveru Podnikatel.cz Andrea Vašáková z tiskového oddělení MPSV.

Přehled u zdravotka už do 3. srpna

Ministerstva zdravotnictví a financí pak nejprve uvedla, aby dotaz směřoval na druhé z nich. Po zaurgování pak ministerstvo zdravotnictví napsalo: Termín pro odevzdání přehledu zůstane zachován tak, jak byl určen. V našem případě by bylo třeba měnit zákon, což by v tak krátkém časovém období nebylo možné.

Čtěte více: Posune se i lhůta na přehledy OSVČ? Ministerstva neví a odkazují jedno na druhé 

Lhůta pro podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu tak letos vyprší 3. srpna, tj. netradičně dříve než lhůta pro podání daňového přiznání. Přestože podnikatelé standardně nejprve podávají přiznání a poté přehledy (případně vše řeší zároveň), žádný zákon nebrání tomu, aby přehled byl podán dříve než přiznání. Vzhledem k tomu, že u sociálního pojištění opět může dojít k odkladu, reálně hrozí, že pro každý dokument (tedy oba přehledy a přiznání) bude letos platit jiná lhůta. OSVČ tak budou mít nejjednodušší, pokud vše vyřeší najednou nejpozději do 3. srpna, kdy vyprší první lhůta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).