Hlavní navigace

Problémy se zaměstnáváním cizinců? Netýkají se jen Rohlik.cz

15. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V loňském roce za problémy se zaměstnáváním cizinců padly pokuty ve výši téměř 9 milionů roku. Co je třeba k legálnímu zaměstnávání cizince?

V minulém týdnu ve skladu e-shopu Rohlik.cz proběhla kontrola cizinecké policie, která se snažila odhalit pracovníky bez pracovního povolení. Během zásahu zajistila a předvedla na policejní služebnu 84 cizinců, převážně ukrajinsky hovořících. Majitel Rohlik.cz Tomáš Čupr pro server Aktuálně.cz přiznal, že skladníky mu dodala polská firma, která není agenturou práce. 

Informovali jsme: Ve skladu Rohlik.cz řádí cizinecká policie. V Praze nejde nic objednat

V kontrolní praxi se setkáváme se zneužíváním institutu agenturního zaměstnání. Jedná se o případy, kdy je zaměstnávání fyzických osob za účelem jejich dočasného přidělení k uživateli nahrazeno realizací obchodních vztahů. Navzájem uzavřené obchodní smlouvy tak zastupují nejen povinnost uzavření dohody mezi agenturou práce a uživatelem, ale také pracovněprávní vztah mezi agenturou a zaměstnancem. Tyto aktivity jsou v praxi označovány jako tzv. „skryté“ nebo také „zastřené“ agenturní zaměstnávání, popsal praxi serveru Podnikatel.cz Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce. K aktuální kauze také dodává, že jakmile dostanou podnět od cizinecké policie k prošetření případu, provede i Státní úřad inspekce práce kontrolu skladu Rohlik.cz

Psali jsme: Policie vs. Čupr: Padají ostrá slova o ilegálních zaměstnancích nebo o StB

Agenturní zaměstnávání pod drobnohledem 

V rámci kontrolní akce zaměřené na skryté agenturní zaměstnání, která proběhla v druhé polovině roku 2016, bylo provedeno celkem 296 kontrol. Odhaleno bylo 187 osob při výkonu nelegální práce. Ve 4 případech se jednalo o občana ČR, další 4 nelegálně zaměstnané osoby byly občany EU. Ve 179 případech se pak jednalo o výkon nelegální práce cizinců – občanů třetích zemí. V rámci kontrol zastřeného agenturního zaměstnávání bylo zjištěno zprostředkování zaměstnání bez povolení u 110 subjektů.

Za zprostředkování zaměstnání bez povolení k zaměstnání bylo za loňský rok uloženo 81 pokut. Jejich výše dosáhla 8 594 500 Kč.

Jak legálně zaměstnávat cizince

Stejně jako v případě zaměstnávání občanů České republiky se pracovní poměr s cizincem zakládá pracovní smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem 

Cizinec může být přijat do zaměstnání a zaměstnán, je-li držitelem platné zaměstnanecké karty nebo modré karty, pokud není zákonem o zaměstnanosti stanoveno jinak. Cizinec může být dále přijat do zaměstnání a zaměstnáván, má-li platné povolení k zaměstnání vydané krajskou pobočkou Úřadu práce a platné povolení k pobytu na území České republiky vydané podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky (ust. § 89 odst. 1 a odst. 2 zákona o zaměstnanosti). 

Podmínky a náležitostí vydání zaměstnaneckých a modrých karet jsou upraveny zákonem č. 326/1999 Sb., zákon o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů.

Modrá karta je povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výkonu zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci. Modrá karta opravňuje cizince k pobytu a zároveň výkonu zaměstnání, tj. cizinec nepotřebuje zvlášť pracovní povolení. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).