Hlavní navigace

Prodloužení lhůty na vratky DPH na 45 dnů spadlo pod stůl, vyhráno ale není

22. 4. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vláda dnes nepodpořila senátní verzi novely daňového řádu a ani svoji původní. Pod stůl tak spadla řada jak pozitivních, tak negativních změn.

Novela sice ve vládní verzi počítala s tím, že podnikatelům prodlouží vratky DPH na 45 dnů, senátní úprava však tuto změnu, která by zhoršila cash-flow firem, rušila. Ministerstvo financí ovšem setrvalo na svých, podle odborníků zavádějících, tvrzeních a senátní verzi odmítlo. Koalice ale překvapivě neprohlasovala ani svoji původní verzi a celá novela tak spadla pod stůl.

Vláda neměla dost hlasů ani pro svoji verzi

Poslanecká sněmovna dnes hlasovala o novele daňové řádu, kterou ji vrátil Senát. Ve vládní verzi přinášela novela podnikatelům jak výhody, tak nevýhody. Mezi pozitiva patřil projekt Moje daně a online finanční úřad, který sliboval poplatníkům jednodušší vyřízení daňových povinností z domova nebo kanceláře. Těm, kteří by daňové přiznání podali elektronicky, se měla prodloužit lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc.

Čtěte více: Změní se lhůta pro elektronické podání přiznání a také pro vrácení přeplatků

Součástí novely bylo i zrušení povinnosti podávat daňová přiznání elektronicky pro poplatníky, kteří si dobrovolně zřídili datovou schránku. S touto změnou souviselo i zmírnění pokut za nedodržení elektronické formy podání. Místo dosavadních 2000 Kč se mělo platit jen 1000 Kč.

V rámci daňové kontroly měla být nově připuštěna dálková forma komunikace. Díky tomuto opatření mělo dojít ke zkrácení jednotlivých fází daňové kontroly a zároveň k zamezení případných obstrukcí.

Dalším pozitivem bylo zavedení zálohy na daňový odpočet, která měla umožnit dřívější vrácení části nesporných částí nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Plátcům DPH, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, by se nesporná část odpočtu vyplácela v podobě záloh. K tomuto kroku bylo ovšem ministerstvo donuceno Ústavním soudem, který na konci loňského února konstatoval, že finanční správa smí zadržovat pouze tu část odpočtu DPH, o kterou vede spor.

Čtěte také: Rozhodnutí soudů úřady stále ignorují. Počkáme až na novelu zákona, říká berňák

Prodloužení lhůty na vratky DPH byla podpásovka

Novela nicméně obsahovala i několik podpásovek pro podnikatele. Návrh na zavedení záloh totiž ministerstvo spojilo s prodloužením lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu z 30 dní na 45. Ministerstvo návrh vysvětlovalo tím, že lhůta tak musí být dostatečně dlouhá na to, aby správce daně mohl provést kvalitně svou vyhledávací činnost a zároveň stihl realizovat výplatu vzniklého vratitelného přeplatku. Jak ovšem upozorňovali odborníci, šlo o lichou argumentaci.

Čtěte více: Vratky DPH až za 45 dnů? Argumentace ministerstva je lichá, shodují se odborníci

Změny úroků přinášely pozitiva i negativa

Návrh obsahoval komplexní revizi úroků a snižuje úroky z prodlení se zaplacením daně. Tzv. reparační úrok se snižoval na úroveň podle občanského zákoníku. Pozitivní pro podnikatele mělo být, že úrok z prodlení, který platí při zpoždění poplatníci, klesne o 6 procentních bodů, a úrok, který je vyplácen finančním úřadem poplatníkovi jako kompenzace za dlouhotrvající zadržení nadměrného odpočtu, se zvýší ze stávajících 4 % na 6 %.

Ruku v ruce s tím šlo ale i o negativum v podobě snížení úroků z neoprávněného jednání správce daně a zrušení úroků z nezákonného vymáhání daně. Úrok za neoprávněné jednání správce daně aktuálně činí REPO sazbu + 14 %. Pokud dnes navíc berňák neoprávněnou exekucí zabaví majetek a prostředky podnikatele, například na základě zajišťovacího příkazu, musí zaplatit dvojnásobný úrok. Nově má však úrok činit jednotnou sazbu ve výši REPO sazby + 8 %.

Čtěte více: Úrok, který berňák platí firmám za neoprávněné exekuce, se má výrazně snížit

Negativem byl i návrh na zrušení toleranční lhůty. Došlo sice k úpravě, pro daň z příjmů a pro daň z nemovitostí se však měla zrušit.

Senátní verze negativa odstraňovala, vláda ji ale odmítla

Senátní verze pak většinu negativ pro podnikatele odstraňovala, především pak prodloužení lhůty pro vratky DPH z 30 na 45 dnů. Nejsou to žádné daňové úlevy, nejsou to žádné možnosti, kdy by mohly na základě toho vznikat daňové úniky, je to pouze právní jistota podnikatelů v již tak těžkém podnikatelském prostředí, které vzniklo sice nezaviněním nikoho, ale díky této pandemii, které jsme všichni svědky, vysvětloval poslancům senátor a daňový poradce Tomáš Goláň.

FIN21

Vládní koalice však senátní verzi odmítla. Podle ministryně financí Aleny Schillerové by totiž přinesla chaos. Koalice ovšem následně neměla dost hlasů ani na prohlasování vládní verze. K potřebným 101 hlasům jí totiž chyběli (nepočítaje omluvené) 3 nepřihlášení poslanci (po jednom z ANO, ČSSD i KSČM). Celý návrh tak spadl pod stůl.

Schillerová novelu opět předloží

Podle informací serveru Podnikatel.cz se však jedná o tom, že by ministerstvo financí opětovně novelu předložilo v nějaké kompromisní verzi, která by prošla i Senátem. Sama ministryně už na Twitteru uvedla, že novelu předloží znova. Zůstává otázkou, zda v ní opět bude, podle odborníků ničím neopodstatněné, prodloužení lhůty na vratky na DPH. Budeme vás informovat, jakmile o tom bude rozhodnuto. Zatím není, odpověděl na dotaz serveru Podnikatel.cz Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).