Hlavní navigace

Jsme na tom hůře, než jsme čekali. Recese je nevyhnutelná

12. 3. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Český statistický úřad včera příliš nepotěšil. Přinesl výsledky o růstu HDP za rok 2008. Byly horší než původní odhady. Analytici vzápětí na to zdvihli prst, recese je tu. Ekonomika se letos propadne až o dvě procenta.

Finanční krize si největší krajíc z růstu české ekonomiky ukrojila ve čtvrtém čtvrtletí a rozhodně nás nešetřila. Projevilo se to v celkovém růstu, který byl nižší, než všichni odhadovali a hlavně doufali. Komentáře, které vzápětí na to chrlili všemožní analytici, nedaly na sebe dlouho čekat. Naše ekonomika se propadne a propad to nebude zrovna malý. Někteří odhadují až dvouprocentní pokles. Recese je tu, jak s ní naložíme?

Brzdou růstu HDP na konci roku byl hlavně zahraniční obchod

Růst české ekonomiky za rok 2008 příliš nepotěšil. Hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o pouhá 3,1 %, což bylo pod předběžnými odhady. Vyplývá to z revidovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Růst ekonomiky tak byl nejnižší za posledních 6 let. Lví podíl na tom mělo 4. čtvrtletí, kdy HDP vzrostl meziročně o pouhých sedm desetin procenta. Může za to především zahraniční obchod a také průmyslová výroba, na obojím se podepsal vliv prohlubující se recese v zahraničí. To, že v posledním kvartále nedopadla česká ekonomika ještě hůře, je především díky spotřebě domácností. Ty na konci roku nešetřily při nákupu potravin, telekomunikačních služeb, aut a pohonných hmot. I přesto se 4. čtvrtletí v porovnání s předchozím propadlo o 0,9 procent. Pokles mezi kvartály byl naposledy zaznamenán před více než 10 lety v roce 1998: Ekonomika se tak ocitla v recesi po takřka 12 letech. Předchozí recese z let 1997 – 1998 začala prvním čtvrtletím r. 1997, kdy klesl český HDP mezikvartálně (po sezónním očištění) o 0,3 %, upozornila Helena Horská, analytička Raiffeisenbank.

Vývoj HDP

Zdroj: ČSÚ

Ta zároveň upřesnila, že česká ekonomika se nebude propadat tak rychle jako například německá. Tamní objednávky v průmyslu poklesly za leden meziročně o neuvěřitelných 38 procent, analytici přitom předpovídali 28% pokles. I přesto nás německý propad stáhne s sebou dolů do červených čísel: Německá lednová data jsou pak pro naši ekonomiku vážnou hrozbou indikující, že bude ještě mnohem hůř, doplnila Horská.

A to se rozhodně nezamlouvá podnikatelům. Ti stále sílící vliv finanční krize pocítili již na vlastní kůži, i přesto výsledky ČSÚ nevnímají tak kriticky jako ekonomové: Je třeba vnímat zveřejněné výsledky jako jednu z mála příznivých zpráv, které z ekonomiky přicházejí, uvedl prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petr Kužel. Čtěte více: Udrží se česká ekonomika nad hladinou, nebo ji čeká recese?

Budeme skloňovat slovo recese

Podnikatelé si již zvykli používat slovo finanční krize, nově budou muset do svého slovníku přidat i slovo recese, tedy přesun ekonomiky do záporných čísel. A těm se nevyhneme už v první polovině letošního roku. V ní se podle ekonomů určitě nevzpamatuje bytová výstavba a výdaje domácností porostou jenom těsně nad nulou. Olej do ohně přilije ještě nižší inflace, zvyšující se nezaměstnanost a další nízký růst nominální mzdy. Dobré vyhlídky nemá ani zahraniční obchod. Zahraniční obchod zůstane díky rychlému propadu vývozu špatný, řekl Martin LobotkaČeské spořitelny. A toho se právě podnikatelé obávají nejvíce. Jak upozorňuje Hospodářská komora, pokud vývoz v důsledku poptávky v Německu a dalších zemích EU zpomalí nebo zamrzne, Česko čeká další propouštění a navíc i stagnace růstu mezd. Nezapomínejme, že do zemí Evropské unie míří 82 procent českého vývozu, zdůraznil Petr Kužel, prezident HK ČR.

Banner - Ekonomická recese

Jaký ale propad nás čeká, to analytici zatím odhadují jen v hrubých obrysech. Pokles HDP v prvním kvartále letošního roku čekáme o více než procento, odhadl Martin Lobotka. Helena Horská z Raiffeisenbank pak očekává za celý letošní rok pokles o více než dvě procenta. Dosud jsme odhadovali –1,2 %, krčí rameny Horská. Jenže v odhadech se analytici doposud mýlili. Byli optimističtější než pak skutečné výsledky ekonomiky. Lze proto očekávat, že právě kvůli obrovskému propadu v Německu se česká ekonomika propadne ještě hlouběji. Otázkou zůstává, jak z ní ven.

Cloud 22 temata

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

I když vláda již poslala směrem k podnikatelům dobrou zprávu, že si budou moci odepsat DPH při koupi nových automobilů, na vyřešení recese to nestačí. Automobilům může chvíli pomoci DPH, i když efekt asi bude malý, přiznává Martin Lobotka. Ani další balíky novelizovaných zákonů, které včera dostali poslanci na stůl, zřejmě finanční krizi přes její dlouhé prsty neplácnou. Národní ekonomická rada vlády (NERV), z jejíhož protikrizového balíčku vláda čerpá při předkládání nových zákonů, se tak bude muset ještě více zapojit a hledat další úsporná opatření, která dopady aspoň trochu zmírní. Čtěte více: Poslanci dostali na stůl návrh zákona, kterým se zrychlují odpisy a snižuje pojistné

Návod na vylepšení protikrizové kuchařky přidávají i sami podnikatelé. Ty zdůrazňují hlavně státní podporu exportu. Jednou z možností, jak tomuto nepříznivému trendu čelit, je cílená státní podpora exportu prostřednictvím exportních bank a diverzifikace vývozu prostřednictvím nalezení nových trhů a odbytišť mimo státy Evropské unie, uzavřel Petr Kužel. Čtěte více: HK ČR: Chceme v boji proti krizi lepší koordinovaný postup s ministerstvy a zahraničím

Dokumenty online: Národní protikrizový plán

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).